چاپ خبــر
دکتر مجید اسماعیلی:

۱۰ درصد مردم آران و بیدگل مبتلا به دیابت هستند

معاون درمان شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل در همایش مبارزه با دیابت با اشاره به این که ۱۰ درصد مردم شهرستان مبتلا به دیابت هستند تصریح کرد: این آمار به نسبت سایر مناطق استان اصفهان آمار بالایی است.

به گزارش خطب شکن، ظهر امروز مراسم روز جهانی مبارزه با بیماری دیابت در سالن همایش‌های کانون سردار شهید قاسم عربیان برگزار شد.

در این مراسم معاون درمان شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل اطلاع رسانی در مورد شیوه‌های پیشگیری از بیماری دیابت را موثرترین راه برای کاهش این بیماری عنوان کرد و گفت: شبکه بهداشت شهرستان وظیفه خود برای اطلاع رسانی در خصوص دیابت را انجام می‌دهد و علاوه بر مبتلایان به این بیماری، تمامی شهروندان می‌توانند برای آگاهی در خصوص روش‌های کنترل و پیش گیری از دیابت از راهنمایی‌های کارشناسان شبکه بهداشت شهرستان بهره گیرند.

دکتر مجید اسماعیلی در ادامه به بیان برخی آمارها در خصوص بیماری دیابت پرداخت و اذعان کرد: در حالی که تعداد بیماران دیابتی در سال ۲۰۰۰ میلادی کمتر از ۲۰۰ میلیون نفر بوده است، این عدد در حال حاضر به بیش از ۳۸۲ میلیون نفر رسیده و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۳۵ به عدد ۵۹۲ میلیون نفر برسد.

وی با اشاره به این که ۱۰ درصد مردم شهرستان مبتلا به دیابت هستند خاطرنشان کرد: این آمار به نسبت سایر مناطق استان اصفهان آمار بالایی است.

اسماعیلی راه‌اندازی واحد دیابت شبکه بهداشت آران و بیدگل در سال ۹۳ را یکی از راهکارهای شبکه بهداشت برای مقابله با این معضل برشمرد و تاکید کرد: راه‌اندازی این واحد اقدامی برای نظارت، ارزیابی و کنترل بیماران دیابتی این شهرستان است.

سخنرانی دکتر اصغر رنجبر، متخصص بیماری‌های چشم و یکی از مبتلایان به دیابت که با استفاده از رژیم درمانی مناسب موفق به کنترل بیماری شده بود، از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

۲۴ آبان ماه مصادف با چهاردهم نوامبر از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان روز مبارزه با دیابت نامگذاری شده است.

telegram

 1. آرونی گفته:

  حجت الاسلام والمسلمین عابدی مطرح کرد:
  کنگره ملی «محققان آرانی» برگزار می شود
  دبیر علمی کنگره ملی«محققان آرانی» گفت: کنگره ملی «محققان آرانی» با هدف بازشناسی احوال، آثار و نکوداشت شخصیت علمی ملا علی آرانی‹‹گلپایگانی›› ملا غلامرضا کاشانی آرانی و ملا محمد علی عاملی آرانی از عالمان بزرگ و محقق علوم دینی در قرن سیزدهم برگزار می شود.
  به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی، سه شنبه شب در گفت‌وگو با خبرنگاران، گفت: شخصیت شناسی محققان آرانی یکی از محورهای «علمی،پژوهشی» کنگره ملی«محققان آرانی» است.

  وی، بازشناسی جنبه های فرهنگی اجتماعی سیاسی و اقتصادی عصر زندگی محققان آرانی، شرح احوال و شناخت ابعاد شخصیتی و سلوک رفتاری محققان آرانی با رویکرد ارایه الگوی سبک زندگی اسلامی را از جمله موضوعات کنگره ملی«محققان آرانی» اعلام کرد.

  دبیر علمی کنگره ملی«محققان آرانی» یادآور شد: معرفی عالمان هم عصر محققان آرانی با رویکرد معرفی استادان، مشایخ اجازه و شاگردان ایشان، محققان آرانی و حوزه های علمیه کاشان، نجف، کربلا، قم و اصفهان، معرفی خاندان محققان آرانی و سیر حرکت علمی ایشان تا به امروز از دیگر موضوعات این رویداد علمی است.

  حجت الاسلام والمسلمین، تصحیح، پژوهش و احیای آثار مکتوب و بازشناسی آرای محققان آرانی را دومین بخش محور علمی پژوهشی کنگره دانست و افزود: کتاب شناسی، بازنشر، تصحیح و پژوهش رسانه ها، کتاب ها و اجازات، بازشناسی مکتب فقهی و اصولی از جمله عناوین این بخش است.

  این استاد درس خارج فقه افزود: روش شناسی تفسیری و علوم قرآنی، بررسی ابعاد عرفانی و ادبی، بازشناسی آرای کلامی و فلسفی، بررسی آرای اخلاقی و تربیتی از دیگر عناوین این بخش از فراخوان است.

  دبیر علمی کنگره ملی«محققان آرانی» با اشاره به نقش موثر نراقی ها در حوزه درسی کاشان در قرن سیزدهم گفت: سیر تطوّر حوزه درسی کاشان، بازشناسی اندیشه های عالمان دینی منطقه فرهنگی کاشان و تأثیر آن بر مناسبات سیاسی اجتماعی و بصیرت افزایی دینی با رویکرد ترویج فرهنگ تشیع، جایگاه علمی حوزه علمیه کاشان در قرن ۱۳ هجری قمری با محوریت معرفی فاضلین نراقی و استادان و شاگردان این حوزه از جمله محققان آرانی از دیگر موضوعات فراخوان این کنگره است.

  رییس سابق دانشگاه علوم معارف قرآن، یادآور شد: در محور «فرهنگی،هنری» این کنگره، شعر و نثر ادبی، فیلم، عکس، نماهنگ، انیمیشن، تولید محتوای فضای مجازی، نشریه دیواری، هنرهای تجسمی و معماری پیش بینی شده است.

  حجت الاسلام والمسلمین عابدی افزود: بنا به فراخوان منتشر شده، مهلت دریافت آثار این کنگره ۳۰ بهمن ماه سال جاری است و علاقه مندان می توانند آثار خود را در مهلت مقرر به دبیرخانه علمی به نشانی قم، بلوار ۱۵ خرداد، سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ارسال و یا از طریق وبگاه http://www.c.araniha.ir بارگذاری نمایند.

  لازم به ذکر است، سی و پنج دانشگاه و مرکز پژوهشی و نهادهای عمومی در برگزاری این کنگره مشارکت دارند./۱۳۰۷/

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP