چاپ خبــر
خطب شکن بررسی می‌کند:

پاسکاری نمادین/ دارالشهدا نماد ایثار و شهادت ندارد

آران و بیدگل نه تنها هیچ نشانه‌ای از این سابقه‌ی درخشان را در خود ندارد، بلکه مسئولان با پاسکاری‌های مداوم مسئولیت آن را از سر خود وا می‌کنند و بر دوش دیگری می‌اندازند.

خطب شکن: بر کسی پوشیده نیست که آران و بیدگل به خاطر نفوذ باورهای اصیل دینی در ذهن مردمانش، همواره به عنوان یکی از کانون‌های دفاع از اسلام ناب بوده است. حتی در روزگاری که امواج سهمگین تهاجم فرهنگی، ناجوانمردانه بر قامت ایران اسلامی نواخته می‌شود، این شهرستان در عرصه‌های اعتقادی ثابت قدم مانده و خود را به عنوان شهر نمونه‌ی قرآنی مطرح کرده است.

نگاه ویژه‌ی رسانه‌ی ملی و پخش زنده‌ی آیین جزءخوانی حرم مطهر هلال بن علی(ع) و مراسم عزاداری سنتی آران و بیدگل، که هنوز اخلاصی بی‌شائبه در خود دارد، نشان از این نکته دارد که این شهرستان به خاطر اعتقادات اصیل خود در معرض توجه همگانی قرار دارد.

azadari

برای مردمان سخت‌کوش آران و بیدگل فرقی نمی‌کند؛ هرگاه برای آرمان‌های اسلامی خود احساس خطر کنند، در صحنه حاضرند. چه آن روز که در ۱۵ خرداد سال ۴۲، در روزگار خفقان آلود پهلوی دوم ندای اسلام خواهی امام(ره) بلند شد، چه آن زمان که پیروزی انقلاب در گرو حضور مردم بود و چه زمانی که استکبار با چنگ و دندان برای ریشه کن کردن نهال نوپای انقلاب اسب جنگ زین کرده بود، آرام و قرار از آران و بیدگل ربوده شد، مبادا آسیبی به اسلام برسد. پس چه نامی بر قامت این شهرستان شهیدپرور، که بالاترین درصد ایثارگری در بین تمام شهرهای کشور را به خود اختصاص داده است، برازنده تر از دارالشهداست؟!

sh-shahidan1

در حافظه‌ی تاریخ این مرز و بوم روزهای بسیاری با حماسه‌های مردم آران و بیدگل عجین شده است، با این حال هنوز این شهرستان شهیدپرور، فاقد نمادی است که بیانگر سابقه‌ی درخشان آن در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باشد.

خبر خوب

شهریورماه ۹۳ بود که شهرداری ناحیه یک آران و بیدگل اعلام کرد قصد دارد نمادهایی با موضوع ایثار و شهادت در پنج میدان اصلی شهرستان نصب نماید.

مدیر وقت ناحیه یک شهرداری آران و بیدگل با اعلام این خبر گفته بود: اجرای این نمادها و طرح‌ها برای میادین آزادگان، شهدا، بسیج و سپاه پیش بینی شده است و افراد صاحب ایده و خلاق می‌توانند نمادهایی با مضامین متناسب با نام این میادین طراحی کنند.

با وجود خبری که محمدرضا اکرمیان اعلام کرده بود، به تدریج چنین اقدامی به فراموشی سپرده شد و در نهایت پس از گذشت بیش از دو سال، هم اکنون خبری از نماد ایثار و شهادت در شهرستان نیست.

از اداره ارشاد به شهرداری

خطب شکن برای پی گیری این موضوع با رئیس اداره ارشاد شهرستان که به نظر می‌رسد یکی از متولیان اصلی ایجاد چنین نمادی باشد تماس گرفت. میثم نمکی از فقدان نماد ایثار و شهادت در آران و بیدگل ابراز تاسف کرد و گفت: اجرای این طرح در حوزه‌ی زیباسازی شهر و جزء وظایف شهرداری است.

977475

وی با اذعان به این که این مسأله در جلسات شورای گرامیداشت دفاع مقدس شهرستان چند بار از سوی اداره‌ی ارشاد مطرح شده است اضافه کرد: شهرداری آران و بیدگل اعلام کرده فراخوانی را برای دریافت طرح‌های مربوط به ایجاد این نماد منتشر می‌کند.

نمکی کثرت تعداد شهدای شهرستان و نوع کار مدنظر مسئولان را از جمله دلایل تاخیر در اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: این طرح هم از نظر مکان و هم از نظر شکل و نحوه‌ی اجرا باید کامل باشد، به همین دلیل مطالعات مراحل قبل از آغاز فرایند ساخت زمان بر است.

پاسخ شورای شهر چیست؟

پس از این اعلام خطب شکن با سخنگوی شورای شهر تماس گرفت. احمدرضا سعیدی با بیان این که ایجاد نماد دفاع مقدس نیاز به همکاری همه‌ی نهادهای شهرستان دارد تصریح کرد: همان طور که در زمان جنگ تحمیلی همه‌ی مردم در صحنه حضور داشتند، برای ایجاد نماد دفاع مقدس نیز باید همه‌ی مردم و نهادها همکاری داشته باشند.

وی به تشکیل کمیته‌ای در فرمانداری شهرستان با عضویت علی صیادیان، رئیس شورای اسلامی آران و بیدگل اشاره کرد و گفت: شهرداری برای ایجاد این نماد آمادگی دارد و پذیرایی پیشنهادهایی است که برای ایجاد این نماد مطرح می‌شود.

isar

پاسکاری ادامه دارد

آران و بیدگل که از ابتدای طلوع خورشید انقلاب اسلامی تا کنون در تمام صحنه‌های مبارزه حضور داشته و صاحب عنوان نخست ایثارگری در کشور است، نه تنها هیچ نشانه‌ای از این سابقه‌ی درخشان را در خود ندارد، بلکه مسئولان با پاسکاری‌های مداوم مسئولیت آن را از سر خود وا می‌کنند و بر دوش دیگری می‌اندازند. با این حال هر چند شاید این فرافکنی‌ها مدتی افکار عمومی را از این ضرورت غافل کند، مردم منتظر اقدامی جدی هستند.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP