چاپ خبــر
امشب در مرکز هیأت حیدری وشاد برپا خواهد شد:

آیین رونمایی از ثبت ملی سنج زنی آران و بیدگل

مراسم رونمایی از ثبت ملی آیین سنج زنی آران و بیدگل ساعت ۲۰ امشب در مرکز هیأت حیدری محله وشاد آران و بیدگل برگزار می‌شود.

به گزارش خطب شکن، مراسم رونمایی از ثبت ملی آیین سنج زنی آران و بیدگل ساعت ۲۰ امشب در مرکز هیأت حیدری محله وشاد و ساعت ۲۱:۳۰ در مرکز هیأت قاسم بن الحسن(ع) محله حاج عبدالصمد آران و بیدگل برگزار می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل در این مورد گفت: آیین سنج زنی به نام شهرستان آران و بیدگل و به شماره ۱۲۰۵ در تاریخ ۵ خردادماه ۹۵ از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده است.

جواد صدیقیان مهم ترین نتیجه‌ی ثبت آثار این چنینی را حفظ نام مبدا آن‌ها عنوان کرد و گفت: هر میراث فرهنگی ثبت شده به عنوان جزئی از فرهنگ منطقه‌ای که به نام آن ثبت شده، در تاریخ خواهد ماند و شیوه‌ها و مستندات آن ثبت خواهد شد.

وی با بیان این که سازمان میراث فرهنگی تعهدی برای توسعه‌ی میراث ثبت شده ندارد اضافه کرد: با ثبت هر اثر، سازمان میراث فرهنگی ملزم به معرفی آن در قالب چاپ مجلات و کتاب‌های مربوطه خواهد بود.

جواد صدیقیان همچنین از ثبت کتل و سقاخوانی نیز خبر داد و اضافه کرد: این آیین‌ها اخیرا به عنوان آثار ملی ناملموس ثبت شده است، با این حال طی مراحل اداری و صدور شماره ثبت برای آن‌ها حداقل یک ماه زمان می‌برد.

گفتنی است سنج زنی از جمله شیوه‌های عزاداری مردم آران و بیدگل در محرم به شمار می‌رود که فقط در این شهرستان برپا می‌شود. در این آیین که هر ساله در شب تاسوعای حسینی اجرا می‌شود، عزاداران از مرکز هیأت حیدری وشاد به سوی آستان امامزاده محمد هلال(ع) حرکت می‌کنند و با قرائت اشعار مخصوصی به سنج زنی می‌پردازند.

telegram

Go to TOP