چاپ خبــر
به بهانه بازی سرنوشت ساز فردا بین سپاهان و نهضت؛

نگاهی به تاریخچه اصلی ترین مدعی قهرمانی لیگ فوتبال آران و بیدگل+ تصاویر

شهدای دهنو (سپاهان) عصر فردا در صوت پیروزی بر نهضت می تواند برای دوازدهمین بار مقام قهرمانی فوتبال آران و بیدگل را ازآن خود کند. به همین بهانه در این مطلب، نگاهی به تاریخچه این باشگاه و افتخاراتی که در سال های اخیر به دست آورده است خواهیم داشت.

به گزارش خطب شکن، شهدای دهنو (سپاهان) در حالی فردا در هشتمین هفته رقابت های لیگ دسته اول فوتبال آران و بیدگل به مصاف تیم سخت کوش نهضت می رود که با پیروزی در این دیدار می تواند خیال خود را پیش از رسیدن به هفته پایانی راحت کند و به دوازدهمین قهرمانی تاریخ باشگاه خود دست یابد. به همین بهانه در این مطلب، نگاهی به تاریخچه این باشگاه و افتخاراتی که در سال های اخیر به دست آورده است خواهیم داشت.

***

باشگاه سپاهان که یکی از پرطرفدارترین باشگاه‌های آران و بیدگل نیز به شمار می‌رود، در ابتدا از بازیکنان تیم «حافظ آران» تشکیل می‌شد. پس از آن که تیم حافظ در سال ۱۳۵۸ منحل شد، برخی بازیکنان آن به تیم «سپاه آران» (که بعدها به «سپاهان آران» تغییر نام داد) و برخی دیگر به تیم «اتحاد آران» پیوستند. از آن سال تاکنون سپاهان با ۱۱ عنوان قهرمانی در لیگ فوتبال آران و بیدگل، پر افتخارترین تیم این رقابت ها به شمار می رود.

مسابقات فوتبال دسته یک آران و بیدگل از سال ۱۳۴۹ به صورت رسمی آغاز و به جز چند سال، همواره با شرکت تیم‌های مختلف فوتبال شهرستان، برگزار شده است.

1359
تیم فوتبال سپاهان در سال ۵۹

این تیم در سال ۶۱ اولین مقام قهرمانی خود در رقابت‌های فوتبال آران و بیدگل را به دست آورد. پس از آن در سال‌های ۶۴ تا ۶۶، سه سال پیاپی به عنوان قهرمانی دست یافت.

1361
تیم فوتبال سپاهان در سال ۶۱

با این حال چهار سال طول کشید تا این تیم بتواند مجددا در صدر فوتبال آران و بیدگل قرار گیرد. سال ۷۰ پنجمین قهرمانی سپاهان به دست آمد. سال بعد نیز سپاهان توانست از قهرمانی خود دفاع کند، اما در سال ۱۳۷۲ انقلاب قهرمان شد. با این حال در سال ۷۳ سپاهان مجددا قهرمانی را از انقلاب پس گرفت.

پس از این سال، سپاهان افت محسوسی داشت و ۹ سال برای رسیدن به هشتمین قهرمانی خود انتظار کشید. در سال ۸۲ این تیم مجددا قهرمان آران و بیدگل شد. سپاهان در سال‌های ۸۷ تا ۸۹ نیز مجددا توانست سه سال پیاپی قهرمان فوتبال آران و بیدگل شود و با ۱۱ قهرمانی نام خود را به عنوان پر افتخارترین تیم فوتبال شهرستان مطرح کند.

از دیگر افتخارات این تیم کسب مقام نخست مسابقات فوتبال شهرستان‌های استان اصفهان ر سال ۱۳۹۰ و صعود به دسته یک رقابت‌های آسیا ویژن است.

1390
تیم سپاهان در سال ۹۰

دعوت از تیم فوتبال پرسپولیس تهران و برگزاری دو مسابقه در سال‌های ۶۲ و ۶۴ از جمله خاطراتی است که نسلی از فوتبال‌دوستان آران و بیدگل از این باشگاه در ذهن دارند. گفتنی است بازی اول این دو تیم با نتیجه مساوی ۴ بر ۴ و بازی دوم با نتیجه‌ی ۳ بر دو به نفع پرسپولیس به اتمام رسیده بود. همچنین سپاهان در سال ۶۶ نیز یک بازی دوستانه با تیم شاهین تهران برگزار کرده که با نتیجه‌ی یک بر یک به پایان رسیده است.

Picturennn 0021
بازیکنان پرسپولیس در دیدار با سپاهان

سپاهان از جمله تیم‌های صاحب سبک فوتبال آران و بیدگل است که فوتبالی هجومی را به نمایش می‌گذارد. زمینی که تیم سپاهان در آن تمرینات خود را انجام می‌داد در مزرعه‌ی معظم آباد قرار داشت. هم اکنون زمین اختصاصی تیم سپاهان در بلوار مالک اشتر قرار دارد.

***

پانوشت: در این مطلب از کتاب فوتبال آران و بیدگل (احمد زارع مقدم، ابوالقاسم معینی آرانی؛ کاشان: مرنجاب؛ ۱۳۹۲) استفاده شده است.

telegram

Go to TOP