چاپ خبــر
گروه های خودجوش مردمی (5)؛

تربیت نسلی مؤمن و انقلابی در مجمع القرآن مکتب المهدی(عج)

در گوشه‌ای از آران و بیدگل گروهی از نسل سومی‌ها با درک نیاز امروز کشور همت گمارده‌اند و تلاش می‌کنند برای «تربیت نسل چهارم مومن و انقلابی»!

خطب شکن: «تن آدمی شریف است به جان آدمیت»؛ اما اهمیت آدم‌ها در هر دوره از زندگی‌شان، با دوره‌ای دیگر تفاوت دارد، در جوانی آدم‌ها شریف‌ترند و ماموریت پیدا می‌کنند تا پرچم هدایت جامعه‌ی خود را در دست گیرند.

انقلاب اسلامی را نسل اولی‌ها در همین دوران زندگی‌شان پیروز کردند. آن‌ها نسل موسس‌اند، حکومت اسلامی را آن‌ها بنا کردند. نسل دوم در نوجوانی حافظ مرزها بودند. جنگ تحمیلی با فداکاری و ایثار این نسل به دفاع مقدس تبدیل شد. آن‌ها نگذاشتند پرچم نسل اول ذره‌‌ای جابه‌جا شود.

نسل سوم همان دهه شصتی‌ها هستند. استقبال‌ نسل سوم از راهپیمایی‌ها، اعتکاف‌ها، هیآت، راهیان نور و تشییع پیکر شهدا در شهرها (که این دو تای آخر میراث نسل دوم است) نمادها و نشانه‌های اتصال نسل سوم به نسل دوم انقلاب بود. پرچم به دست پرچمدارش رسیده بود و اکنون دهه هفتادی‌ها هستند که چشم‌ها به آنها دوخته شده است و امید یک ملت لقب گرفته‌اند.

چشم‌هایی به آن‌ها دوخته شده است تا ببینند نسلی نسلی که نسل دیجیتال است و اکنون با نام «نسل چهارم انقلاب» شناخته می‌شوند در دوره «نوجوانی» قرار است چه کاری برای انقلاب انجام دهد؟ نسل چهارم اگر حواسش باشد می‌تواند راه‌حل انقلاب اسلامی را با ابزاری که دارد به دنیا منتقل کند. به همین دلیل باید همان طور که ابزارش بین‌المللی است؛ نگاهش و تحلیلش هم بین‌المللی باشد.

هفتادی‌ها امروز پرچم در دستشان است و ملقب هستند به افسران جنگ نرم. افسرانی که اگر در زمان «نوجوانی» به خوبی تربیت شوند آینده نویدبخشی در انتظار خواهد بود.

در این میان در شهرستانی به نام «آران و بیدگل» گروهی از نسل سومی‌ها با درک این موضوع و نیاز امروز کشور همت گمارده‌اند و تلاش می‌کنند تا در زمان «نوجوانی» امیدهای آینده که از تن هم عزیزترند برای جامعه، برنامه‌ای داشته باشند برای تربیت آنان… برای «تربیت نسل چهارمی، انقلابی»!

سخن از مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) است که از جمله مجموعه‌های قرآنی باسابقه در شهرستان محسوب می‌شود و قرار است با محوریت قرآن و مسجد نسلی را تربیت کند.

از همین رو و به بهانه روزهای پایانی طرح تابستانی والعصر(عج) این مجمع القرآن در ادامه سلسله گزارش‌های خطب‌شکن از فعالیت گروه‌های خودجوش و مردم نهاد شهرستان، با هم سری به مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) می‌زنیم که از سال ۱۳۶۰ به صورت مستمر در حال فعالیت است و در محله‌ی عباس آباد، کمتر جوانی است که خاطره‌ای از حضور در این مجمع‌القرآن در ذهن نداشته باشد. این گزارش، گوشه‌ای از فعالیت‌های این مجمع را در راستای غنا بخشیدن به اوقات فراغت نوجوانان در تابستان امسال را نشان می‌دهد.

***

اعضای مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) را نوجوانان سال‌های قبل از دبستان تا پایان دوره‌ی راهنمایی(متوسطه اول) تشکیل می‌دهند.

در تابستان برنامه‌های ویژه‌ای برای بچه‌ها اجرا می‌شود. به طوری که روزی در هفته وجود ندارد که از برنامه خالی باشد. در طرح تابستانی والعصر ۹۵ که با شرکت بیش از ۶۰ نفر از دانش آموزان مقاطع اول دبستان تا هشتم، از بیستم تیرماه آغاز شد، برنامه‌های متنوعی به اجرا در می‌آمد که به تفکیک به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

کارگاه قرآن آموزی:
مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) از دیرباز به تربیت قاریان و حافظان برجسته مشهور بوده است و مقام‌های کشوری به دست آمده توسط تربیت شدگان این مجمع‌القرآن شاهدی بر این مدعاست. کارگاه قرآن آموزی به منظور آشنایی نوجوانان با روانخوانی و تجوید قرآن و با حضور حافظان و قاریان برجسته قرآنی شهرستان در عصر روزهای سه شنبه در مسجد امام زمان(عج) برگزار می‌شد.

04

05

مسابقه حضوری علمی فرهنگی:

در آغاز هر هفته از مباحث ارائه شده در کارگاه‌های آموزشی هفته قبل سئوالاتی استخراج می‌شد و گروه‌های شرکت کننده در طرح، اعضای منتخب خود را برای حضور در این مسابقه معرفی می‌کردند. این مسابقه در روزهای شنبه اجرا می‌شد.

09

کارگاه مطالعه و مباحثه:

در این کارگاه هر هفته بخش‌هایی از کتاب داستان راستان شهید مطهری انتخاب می‌شد و شرکت کنندگان موظف بودند پس از مطالعه کتاب مطالب دریافتی از کتاب را با هم گروهی‌های خود به مباحثه بنشینند. مدیریت هر گروه را سرگروه‌های آشنا به مباحث و اندیشه‌های استاد شهید مرتضی مطهری به عهده داشتند. این کارگاه در عصر روزهای دوشنبه برگزار می‌شد.

03

کارگاه احکام زندگی و اخلاق:

در این کارگاه که با حضور روحانیون جوان و نخبه شهرستان، تلاش شد ضمن آموزش عملی احکام عبادی و زندگی برای نوجوانان مباحث اخلاقی نیز در قالب بیان داستان‌های آموزنده برای آنها روایت شود. این کارگاه در عصر روزهای یکشنبه برگزار می‌شد.

01

02

قرائت هفتگی مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج):
تلاوت قرآن، دلیلی است برای اینکه هفته‌ای یک مرتبه اعضای این مجمع‌القرآن گرد هم آیند. در جلسه هفتگی سه شنبه شب‌ها که بیش از سی سال قدمت دارد فقط به تلاوت قرآن بسنده نمی‌شود. بیان مسائل اخلاقی، اعتقادی و احکام برای نوجوانان در پایان هر جلسه، باعث می‌شود آنان از سنین نوجوانی با روح مسائل اسلامی آشنا شوند.

 هیأت میثاق با شهدا:

به منظور آشنایی نسل نو با فداکاری‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در برنامه‌های هر ساله‌ی طرح‌های تابستانی مجمع‌القرآن نوجوانان مکتب‌المهدی(عج) برنامه‌هایی در این زمینه گنجانده می‌شود. در این جلسه تلاش شد در قالب دعوت از یادگاران سال‌های حماسه و دفاع و بیان خاطرات از رشادت رزمندگان، هر هفته بچه‌ها با سیره یکی از شهدا آشنا شوند و در پایان عهد ببندند که راه و روش آن شهید را ادامه دهند. در پایان هر جلسه نیز با حضور مداحان نوجوان مراسم توسل و سینه زنی انجام می‌شد. در هفته پایانی طرح میثاق نامه‌ای توسط اعضای امضا شد.
07

08

کارگاه مهارت آموزی:

در این گارگاه تلاش شد مباحث کاربردی مثل اصول کمک‌های اولیه در هنگام حوادث، راههای اطفاء حریق، ستاره شناسی و تعیین قبله و دیگر مباحث کاربردی با حضور اساتید مجرب این حوزه به نوجوانان آموزش داده شود. این کارگاه در عصر روزهای چهارشنبه برگزار می‌شد.

06

فعالیت‌های فوق برنامه:

مطابق تجربه‌ای که در طول سالیان دراز کسب شده است، اگر نتیجه‌ی فعالیت تربیتی، انس و الفت نوجوانان با مسجد و تقید آنان به حضور در آن نباشد، احتمال تداوم حضور آنان در فضاهای قرآنی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر در طول برنامه‌های طرح تابستانی، هر گروه موظف است در زمانی که مقرر شده است، در مسجد حضور پیدا کند و مدیریت فعالیت‌های آن را، اعم از اذان، تکبیر، نظافت و… بر عهده گیرد.

برای نشاط اعضای شرکت‌کننده در طرح تابستانی والعصر، هر ساله برنامه‌هایی متنوع تدارک دیده می‌شود. از جمله‌ی این برنامه‌ها مسابقات مینی فوتبال، یادواره‌ی شهدای مجمع است. علاوه بر مسابقات فوتبال، در طول هفته‌های اجرای طرح برای اعضا برنامه‌های تفریحی دیگری نیز تدارک دیده شده بود، از جمله برنامه‌های تفریحی دیگری که در این طرح اجرا می‌شود، اردوی نیم‌روزه‌ی استخر شناست.

10

11

***

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در اجرای برنامه‌های مجمع‌القرآن مکتب‌المهدی(عج) رعایت می‌شود، ارتباط مستمر با خانواده‌هاست که با برگزاری جلسات دوره‌ای با مادران اعضا صورت می‌گیرد.
در کنار برنامه‌هایی که گفته شد، هر سال در ابتدای طرح تابستانی، مراسم افتتاحیه‌ی طرح با حضور پدر و مادرهای اعضا برگزار می‌شود و شرحی از برنامه‌هایی که قرار است در طول تابستان برای فرزندان آنان اجرا شود، در اختیارشان قرار داده می‌شود.
هر ساله در پایان طرح نیز، مراسمی تحت عنوان جشن تکلیف، با حضور اعضایی که به سن تکلیف رسیده‌اند و خانواده‌ی آنان، برگزار می‌شود. علاوه بر این‌ها، مسابقات قرآنی در بخش‌های حفظ و قرائت نیز هر تابستان با همکاری موسسه قرآن و عترت امام زمان(عج) و با حضور اعضای حاضر در طرح اجرا می‌شود. در نهایت هم در مراسم اختتامیه‌ی طرح تابستانی، از نفرات و گروه‌های برتر طرح هر سال تقدیر می‌شود.
در برنامه‌ی تربیتی مجمع‌القرآن مکتب‌المهدی(عج)، طرح‌های تابستانی به عنوان ابزاری برای جذب مدنظر است و معمولا در طول سال، افرادی که از طریق طرح‌های تابستانی جذب شده‌اند، با شرکت در برنامه‌های مختلف مجمع، در یک دوره‌ی تربیتی چندساله قرار می‌گیرند تا در نهایت بتوانند به نیروهای مفیدی برای اسلام و انقلاب اسلامی تبدیل شوند.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP