چاپ خبــر
یادگاری از روزگار سادگی؛

سیاحت مجازی در کوچه‌های پر خاطره/ تصاویر

کوچه‌های پر پیچ و خم خشت و گلی پر بود از صفا و صمیمیت و زیبایی. شاید دیدن تصویر برخی از این کوچه‌های تنگ و پر مهر که شاید تا چند سال دیگر اثری از آن نباشد، ما را به روزگار پر خاطره‌ی خانه‌های خشتی و گلی ببرد که دل‌های مردمش آکنده از محبت و سادگی بود.

خطب شکن: شهر قدیم آران و شهر قدیم بیدگل که در حال حاضر به صورت دو نقطه‌ی شهری به هم چسبیده در آمده‌اند، در گذشته دارای برج و باروهای بلندی به صورت مستقل و به عنوان دیوارهای ولایتی بوده‌اند که در حال حاضر اثری از آن باقی نمانده است.

تغییر در شیوه‌ی ساخت و سازها، به تدریج بافت کهن شهر را متاثر کرد و شهر از هر سو بزرگ تر شد. همزمان با رشد جمعیت ساختمان‌های جدید بنا نهاده شد و به تدریج بناهایی نامتناسب با بافت قدیمی شهر احداث شدند.

اکنون دیگر در آران و بیدگل خبری از بافت اولیه و مرکزی که دارای کوچه‌های باریک و پر پیچ و خم و خانه‌های قدیمی بزرگ و گود که تا سه طبقه (سرداب، حیاط و اتاق‌ها) بودند نیست. امروز ساختمان‌های بتنی در سراسر شهر سر از خاک بیرون آورده و صورتی جدیدتر برای آن ساخته‌اند.

کوچه‌های پر پیچ و خم گذشته هرچند شاید استحکام ساختمانی نداشت، ولی پر بود از صفا و صمیمیت و زیبایی. شاید دیدن تصویر برخی از این کوچه‌های تنگ و پر مهر که شاید تا چند سال دیگر اثری از آن نباشد، ما را به روزگار پر خاطره‌ی خانه‌های خشتی و گلی ببرد که دل‌های مردم سراسر از محبت و سادگی بود:

 

telegram

  1. شوت گفته:

    عوضش حالا خیابانهای کج وکوله زیادی درست میکنیم که به امید خدا اونا نیز زمانی باستانی و با ارزش میشن

  2. ناشناس گفته:

    وقتی گردشگران خارجی وقتی به شهر کویری بیاند اشتغال ایجاد می کند پس بدنبال آن هم باید خانه ها ی قدیمی برای استراحتگاه شبانه و آب انبار و و کوچه ها و میدان های محلی و مغازه ها برای خرید صنایع دستی و غذاهای محلی و تابلو هایی هم برای راهنمایی برای غذا و خریدهای روزانه و سوغات … و محله های رایگان چند ساعته برای دستشویی و استراحت و ایستگاه اتوبوس و دوچرخه و … را برای گردشگران آماده کنیم . و گرنه اصفهان و کاشان و… برای ما کاری نخواهند کرد ما باید خودمان دلسوز میراث فرهنگی شهرمان باشیم. و همه ادارت و شهرداری ها باهم یکدست شوند و این خانه ها مرمت کنیم شهر ما شهر بدون آب است پس صنعت و کشاورزی اقتصاد شهرمارا رونق نخواهد داد بنابراین تنها چاره احیاء اقتصاد شهر ما گردشگری است آنها برای دیدن خیابان و آپارتمان و.. آسفالت و بتون به شهر ما نمی آیند برای دیدن خانه های قدیمی مثل پستو و دولاب و سرداب و بادگیر و ایوان و دالان و اطویله و مطبخ و… می آیند . پس آنها را باید مرمت و احیاء کنیم .

Go to TOP