چاپ خبــر
خطب شکن پس از گذشت یک سال بررسی می‌کند؛

فاجعه منا از زبان چند شاهد عینی آران و بیدگلی

در این گزارش که حاصل جمع آوری مشاهدات چند تن از افراد حاضر در این حادثه‌ی تلخ است، خطب شکن گوشه‌هایی از این رخداد تاسف برانگیز را بررسی کرده است.

به گزارش خطب شکن، عید قربان سال گذشته بود که مهاجران إلی الله در منا به قربانگاه رفتند و سندی دیگر در اثبات خوی جنایتکار سعودی‌ها در تاریخ ثبت شد. پس از یک سال، با وجود گستردگی فاجعه هنوز ابعاد این فاجعه با کارشکنی‌های رژیم سعودی پنهان مانده است.

2244123_159-8

در این گزارش که حاصل جمع آوری مشاهدات چند تن از افراد حاضر در این حادثه‌ی تلخ است، خطب شکن گوشه‌هایی از این رخداد تاسف برانگیز را بررسی کرده است.

***

حجاج آران و بیدگل در بین حادثه دیدگان نبودند

ساعاتی پس از انتشار خبرهای فاجعه‌ی منا، مردم آران و بیدگل، با نگرانی برای جویا شدن از احوال حجاج خود شروع به تماس تلفنی با آنان کردند. با این حال نام هیچ یک از حجاج آران و بیدگلی در بین جان باختگان این حادثه نبود.

حاج حسین اسماعیل بیکی که از مدیران کاروان‌های حج شهرستان است با بیان این نکته که حادثه‌ی اخیر منا در ساعت‌های نزدیک ظهر و پس از انجام اعمال اکثر حجاج رخ داده است، گفت: خوشبختانه به دلیل آن که کاروان‌های استان اصفهان که کاروان‌های آران و بیدگل را هم شامل می‌شود، همیشه در ابتدای صبح رمی جمرات را انجام می‌دهند، در این حادثه حجاج شهرستان آسیب ندیدند.

حادثه بسیار فجیع بود

علی مهر آبادی، عضو شورای شهر آران و بیدگل نیز که در زمان حادثه در منا حضور داشت حادثه را بسیار فجیع توصیف می‌کند و می‌گوید: از همان ابتدای وقوع حادثه مشخص بود که تعداد جان باختگان خیلی زیاد و آمار بسیار وحشتناک است.

حسین معینی نیز که از شاهدان عینی این رویداد است همین نکته را تایید می‌کند و می‌افزاید: از ابتدای وقوع حادثه معلوم بود بیش از ۴ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

n00064533-b

علی مهرآبادی در تشریح مشاهدات خود می‌گوید: ما از نظر زمانی شاید حدود پنج دقیقه عقب تر از محل حادثه بودیم، بعد از آن که خبر این اتفاق به کاروان‌های ایرانی رسید، آن‌هایی که گمشده‌ای داشتند بسیار مضطرب و بدحال بودند و جو سنگینی حاکم شده بود، ولی به خاطر آن که کسی از آران و بیدگل آسیب ندیده بود، وضعیت کاروان‌های شهرستان نسبتا بهتر بود.

با وجود ابعاد گسترده‌ی این رویداد، پس از آن در برنامه‌های حجاج شهرستان تغییری رخ نداد و طبق روال معمول همگی پس از اعمال عید قربان به مکه رفتند و مطابق برنامه به میهن اسلامی بازگشتند.

علت حادثه

مهرآبادی در توصیف علت حادثه می‌گوید: هجوم و ازدحام جمعیت در ۱۰۰۰ متری جمرات باعث افتادن افراد ناتوان به زیر دست و پا شد. وی ادعای مقامات سعودی را که شعار دادن حجاج ایرانی را به عنوان عامل تحریک ذکر می‌کردند رد کرد.

حاج حسین اسماعیل بیکی نیز با اشاره به گفته‌هایی که از حضور شاهزاده سعودی در محل حادثه خبر می‌داد در مورد علت حادثه اظهار کرد: آن‌طور که گفته می‌شد حضور شاهزاده‌ی سعودی باعث ازدحام جمعیت در بخشی از ورودی‌های منا شده و عامل اصلی حادثه بوده است.

1845118

حاج حسین معینی نیز که خود در منا حضور داشته است مشاهدات خود را این گونه بیان می‌کند: حدود ۱۰دقیقه قبل از حادثه ما از محل عبور کرده بودیم و برای رمی جمره عقبه رفتم بعد از عبور ما این اتفاق افتاد.

وی اضافه می‌کند: بعد از رمی جمره موقع برگشت که از مسیر دیگری انجام می‌شد آمبولانس‌ها آژیر می‌کشیدند و می‌خواستند از بین سیل جمعیت که در حال برگشت بود خودشان را برسانند به همین علت هم دیر رسیدند و موجب افزایش تلفات شدند.

معینی اتهام‌های سعودی‌ها به حجاج ایرانی را رد می‌کند و می‌گوید: روز اول رمی جمره ازدحام جمعیت در جمرات زیاد است. با این حال ایرانیان چون به راهپیمایی عادت دارند خیلی سنگین و متین حرکت می‌کنند، بدون فشار و ازدحام. ولی متاسفانه اهل سنت خصوصا افریقایی‌ها و دیگر اقوام عرب و سیاه‌پوست‌ها با حالت حروله حرکت می‌کنند و این عامل مهمی در ناامنی حرکت گروه‌هاست.

او اتهام زنی به ایرانی‌ها را امری برای فرافکنی تقصیرات می‌داند و به جنگ عقیدتی مقامات و وابستگان سعودی اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در مراسم حج رفتار سعودی‌ها با حجاج ایرانی نسبت به حجاج سایر کشورها فرق دارد، حتی ایرانی‌ها را گاهی تفتیش عقیده هم می‌کنند.

مدیریت ضعیف سعودی ها

حسین معینی در مورد مدیریت مراسم هنگام وقوع فاجعه می‌گوید: عربستانی‌ها به هیچ وجه آمادگی مقابله با حوادث گسترده را نداشتند و بیشتر کارهای مربوط به رفت و آمد زائران را به خود کاروان‌ها و بعثه‌های کشورها سپرده‌اند. تدبیر مسیری اختصاصی برای اورژانس اصلا وجود نداشت و راه یا جاده فرعی برای این گونه حوادث در نظر گرفته نشده بود.

وی به بی تجربگی ماموران نیز اشاره می‌کند: از نیروهای بسیار جوان مثل سربازان کم سن و سال برای کنترل ترافیک و نظم و انضباط استفاده کردند. سربازان کم سن هم انعطاف مدیریتی ندارند و تابع محض دستور هستتد. اگر به او بگویند فلان مسیر بسته شود او به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کند به جز اجرای دستورات!

مهرآبادی نیز تاکید می‌کند که مدیریت مسئولان سعودی خصوصا در امدادرسانی به حادثه دیدگان بسیار ضعیف بود و یکی از عوامل اصلی بالا رفتن تلفات به شمار می‌آمد. حاج حسین اسماعیل بیکی نیز با اشاره به شرایط مکانی وقوع حادثه تصریح کرد: اگر مسئولان و مدیران برقراری نظم در جریان حادثه کمی ذکاوت به خرج می‌دادند، آمار تلفات این قدر تکان‌دهنده نبود.

***

پس از گذشت یک سال از فاجعه‌ی غمبار منا، دولت سعودی با فرافکنی و شانه خالی کردن از پاسخگویی، تلاش کشورهای اسلامی برای تحقیق در این حادثه و روشن شدن ابعاد آن را بی نتیجه گذاشته است. با این حال دست داشتن نیروهای سعودی در ایجاد و عمق یافتن فاجعه‌ی منا غیر قابل انکار است… با وجود آن که سعودی‌ها تا امروز توانسته‌اند خود را از عواقب این جرم آشکار دور نگه دارند، گذر زمان آنان را رسوا و اهل حق را پیروز خواهد کرد.

telegram

  1. محمدرضا گفته:

    کار تحقیقی تون پسندیده است

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP