چاپ خبــر
بی مهری‌های مسوولان به مسکن مهر ادامه دارد؛

فقدان زیرساخت‌های شهری مسکن مهر آران و بیدگل و بی رغبتی مردم به آن

در آران و بیدگل نیز مانند بیشتر نقاط کشور، مسکن مهر که قرار بود گره گشای بحران مسکن باشد و سقفی را به جوانان هدیه دهد، به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است. زیرا از یک سو با وجود قول‌ها و وعده‌های مسوولان، بار مالی زیادی را به جوانانی که اکثرا از اقشار ضعیف اقتصادی بودند تحمیل کرد و از سوی دیگر عدم بهره مندی آن از زیرساخت‌های مورد نیاز، مشکلات بسیاری را پیش روی آنان قرار داد.

به گزارش خطب شکن، در آران و بیدگل نیز مانند بیشتر نقاط کشور، مسکن مهر که قرار بود گره گشای بحران مسکن باشد و سقفی را به جوانان هدیه دهد، به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است. زیرا از یک سو با وجود قول‌ها و وعده‌های مسوولان، بار مالی زیادی را به جوانانی که اکثرا از اقشار ضعیف اقتصادی بودند تحمیل کرد و از سوی دیگر عدم بهره مندی آن از زیرساخت‌های مورد نیاز، مشکلات بسیاری را پیش روی آنان قرار داد.

وضعیت مسکن مهر آران و بیدگل

در آران و بیدگل ساخت مسکن مهر در چند منطقه دنبال می‌شود که شهرک مسعودآباد که قرار است ۴۰۸ واحد در آن به بهره برداری برسد، بزرگ‌ترین این مناطق است. مسکن مهر گلستان از دیگر طرح‌های مربوط به این حوزه است که در کنار مسکن مهر در ابوزیدآباد و نوش آباد، قرار است معضلات مسکن جوانان آران و بیدگل را تا حد زیادی برطرف کنند.

در حال حاضر بر اساس اعلام مسوولان شهرستان، ۳۰۰ واحد از ۴۰۸ واحد مسکن مهر مسعودآباد به اتمام رسیده و واگذار شده است. باقیمانده‌ی این واحدها هم در شرف تکمیل قرار دارد.

61067_366

از سوی دیگر طرح مسکن مهر ۲۴ واحدی گلستان که به دلیل مشکلاتی نیمه کاره رها شده بود، با رایزنی‌های صورت گرفته با حضور خیران در مسیر تکمیل قرار گرفته و پیش بینی می‌شود تا پایان سال به بهره برداری برسد.

آن طور که مسئولان شهرستان وعده داده‌اند، قرار است تسهیلاتی برای واگذاری مسکن مهر ۱۰۰ واحدی نوش آباد نیز تدارک دیده شود تا مشکلات مربوط به واگذاری واحدهای این طرح نیز از میان برود. در کنار این‌ها طرح مسکن مهر ابوزیدآباد نیز که پیشرفت آن کمتر از سایر طرح‌های مشابه در شهرستان بود، در حال حاضر توسط مسئولان پیگیری می‌شود و در یکی دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

چرا کسی مسکن مهر را دوست ندارد؟

بر اساس آمار وزارت مسکن و شهرسازی، در سراسر ایران ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکن مهر در حال ساخت است که حدود یک میلیون و ۹۱۵ هزار واحد آن به اتمام رسیده است. البته این اتمام در شرایطی است که به اذعان خود مسوولان این وزارت، هنوز مشکلات و اختلالات زیادی در تأمین امکانات زیرساختی مانند آب، برق و گاز وجود دارد. به همین خاطر احتمال پرداختی بیشتر از سوی مسوولان وزارت رد نشده است.

با وجود آن که گفته می‌شود بیش از ۴۰۰ واحد از طرح‌های مختلف مسکن مهر شهرستان آماده‌ی واگذاری است، مشکلات مربوط به مسکن جوانان آران و بیدگلی هنوز پابرجاست. یکی از دلایل این واقعیت را می‌توان در فرهنگ مردم آران و بیدگل جستجو کرد. مردم این شهرستان با آپارتمان نشینی میانه‌ی خوبی ندارند و واحدهای سوت و کور آپارتمانی را نمی‌پسندند. از این رو کمتر به زندگی در این واحدها رضایت می‌دهند.

139502141546099867631644

اما آن چه مهم تر از دلایل فرهنگی است، هزینه‌ی بالای خرید و اسکان در یک واحد مسکن مهر است. این هزینه‌ها علاوه بر قیمت واحدها، شامل مبالغ مربوط به مراحل پس از سفت کاری آن‌هاست. به طوری که گاهی مالک واحد مسکن مهر پس از تحویل گرفتن آن مجبور است چندین میلیون تومان برای انجام مراحل پایانی برق کاری، سفیدکاری و موارد مشابه آن بپردازد. این هزینه‌های اضافی در کنار نامرغوب بودن مصالح به کار رفته که به فراخور هزینه‌هایی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند، موجب می‌شود در مجموع با هزینه‌ی تمام شده‌ی یک واحد مسکن مهر بتوان یک باب منزل مسکونی متوسط در مناطق مختلف شهر خریداری کرد. علاوه بر این فقدان دسترسی مردم به خدمات شهری نظیر ایستگاه اتوبوس و حتی تلمبار شدن زباله‌ها و اجتماع جانوران موذی، از مهم ترین مشکلات این واحدهاست.

با مسکن مهر مهربان باشید

یکی از مهم ترین مسائلی که می‌تواند مسکن مهر را رونق بخشد و باعث شود توجه بیشتری به آن صورت گیرد، بهبود زیرساخت‌های مربوط به آن است. در حال حاضر مسوولان به پیشرفت فیزیکی واحدها بیش از فراهم کردن زیرساخت‌های آن اهمیت می‌دهند و همین مطلب در بلندمدت به اتلاف هزینه و زمان می‌انجامد.

شاید وقت آن باشد که مسوولان مسکن مهر را جدی بگیرند و با فراهم آوردن تسهیلاتی برای جوانانی که اغلب زندگی خود را از صفر شروع کرده‌اند، تحویل واحدهای مسکن مهر را تسریع بخشند.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP