چاپ خبــر
گزارشی از وضعیت سوادآموزی شهرستان؛

۹۷ درصد آران و بیدگلی‌ها باسواد هستند/ برای باسوادی کامل شهرستان همه باید به میدان بیایند

با وجود آن که آران و بیدگل در مرز ریشه کنی کامل بیسوادی است، رفع معضل بیسوادی و کم سوادی در جامعه نیازمند همت و مدیریتی جهادی است که ورود همه‌ی دستگاه‌ها را می‌طلبد.

به گزارش خطب شکن، سازمان‎ آموزشی، علمی و فرهنگی ملل‎ متحد (یونسکو) ۸ سپتامبر برابر با ۱۸ شهریورماه را روز جهانی مبارزه با بی‌سوادی نامگذاری کرده است. برخورداری مردم هر کشور از حداقل سواد نوشتن و خواندن یکی از شاخص‌های رشد جوامع به شمار می‌آید. از این رو مبارزه با بی‌سوادی نه تنها در مقوله توسعه فرهنگی به عنوان نخستین گام قلمداد می‌شود، بلکه در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی نیز حائز اهمیت ویژه‌ای است.

طبق آخرین آمار منتشرشده از سوی یونسکو، میـزان‎ سـواد در جهان‎ در ۲٠ سال‎ گذشته‎ ١٠ درصـد افـزایــش‎ یافته‎ است‎. این سازمان که سواد را توانایی‎ خواندن‎‎‎ و نوشتن بیان می‎کند، اعلام داشته که بـا وجود افزایش‎ سطح‎ سواد در جهان، هنـوز ۷۵٨ میلیون‎ نفر بی‌‌سوادند که‎‎ نزدیک‎ به دو سـوم‎ آنان‎‎ زن هستند.

poster2

در ایران نیز پس از انقلاب، مبارزه با بی‌سوادی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین معضلات اجتماعی آغاز شد. نهضت سوادآموزی از ابتدای انقلاب اسلامی با هدف ریشه‎کنی بی‎سوادی در ایران تاسیس شد و توانست با فعالیت در دورترین نقاط ایران، معضل ریشه‎دار بی‌سوادی را که رهاورد حکومت‌های جبار گذشته بود، تا حدود زیادی برطرف کند.

شهرستانِ پیشرو در سوادآموزی

آران و بیدگل از سال ۱۳۷۸ دارای نهاد مستقلی در نهضت سوادآموزی شده است. تا قبل از این سال، نهضت سوادآموزی آران و بیدگل زیرنظر اداره‌ی نهضت سوادآموزی کاشان بود و از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۷۸ با تشکیل کلاس‌های سوادآموزی، حدود ۴۰ هزار نفر را باسواد کرد. پس از این سال نیز بیش از ۶ هزار نفر در شهرستان آران و بیدگل با استفاده از خدمات نهضت سوادآموزی خواندن و نوشتن را فرا گرفتند.

با وجود جمعیت اندک بیسوادان شهرستان، در سال گذشته بیش از صد نفر سوادآموز برای شرکت در دوره‌های آموزشی نهضت سوادآموزی جذب شده‌اند و کار آموزش آن‌ها توسط ۱۹ آموزگار در دو بخش سوادآموزی عمومی و دوره انتقال انجام شد. با این حساب آران و بیدگل در بین شهرستان‌های استان در رده‌ی دوم جذب سوادآموز قرار گرفت.

image_gallery

بر اساس اعلام اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان، امسال نیز در دوره جدید آموزش سواد آموزی شهرستان ۶۰ نفر در دوره انتقال و ۲۳ نفر در دوره سوادآموزی ثبت نام و توسط ۱۷ آموزش دهنده تحت اموزش قرار گرفته اند که از این میان ۴۰ نفر از اتباع خارجی ساکن شهرستان هستند.

۹۷ درصد آران و بیدگلی‌ها باسواد هستند

بر اساس اعلام محمد معدندار، رئیس اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان، از بین کل جمعیت آران و بیدگل حدود ۹۷ درصد باسواد هستند. این آمار در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۹۵٫۷ درصد است. عمده‌ی آمار بی سوادی نیز مربوط به افراد مهاجر یا افرادی است که مشغله‌ی کاری به آن‌ها اجازه‌ی فرا گرفتن سواد را نمی‌دهد.

طرح‌های ویژه برای رفع بیسوادی

کلاس‌های نهضت سوادآموزی در دو دوره‌ی بی‌سوادی و کم‌سوادی برگزار می‌شود. در دوره‌ی بی‌سوادی، دروس مربوط به کلاس‌های اول تا سوم و در دوره‌ی انتقال یا دوره‌ی کم‌سوادی، دروس پایه‌های چهارم تا ششم آموزش داده می‌شود و هر کس موفق به طی دوره‌ی انتقال شود، مدرک معادل دوره ششم ابتدایی را دریافت می‌کند.

طبق طرحی که نهضت سوادآموزی برای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی اجرا کرده است، هر فرد بی‌سواد در صورت فراگرفتن دروس ابتدایی و قبولی در آزمون نهضت سوادآموزی، پاداشی دریافت می‌کند. علاوه بر این پاداش قابل توجهی نیز به معلمان این افراد اعطا می‌شود.

424198_248

به گفته‌ی کارشناس مسئول نهضت سوادآموزی آران و بیدگل، آبان ماه سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای برای فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی و سازماندهی و اجرای برنامه‌های مشترک در ریشه کنی بی سوادی بین نهضت سوادآموزی و بسیج سازندگی شهرستان به امضا رسید.

بر اساس اعلام طاهره غفورزاده این توافق نامه برای فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی و به منظور سازماندهی و اجرای برنامه‌های مشترک و استفاده از ظرفیت‌های این دو نهاد در ریشه کنی بی سوادی انجام شده است.

همه به میدان بیایند

امروزه با پیچیده شدن روابط اجتماعی، رفع هر معضل جامعه به عزمی عمومی نیاز دارد و نهادهای مختلف باید با همکاری یکدیگر نسبت به رفع آن اقدام کنند. بی سوادی نیز یکی از همین معضلات اجتماعی است که حل و رفع آن از عهده‌ی یک نهاد و اداره بیرون است و باید همه‌ی جامعه برای ریشه کن کردن آن به میدان بیایند.

با این حال کارشناس مسوول نهضت سوادآموزی آران و بیدگل با انتقاد از عملکرد ادارات و نهادهای دولتی در زمینه‌ی رفع معضل بی سوادی معتقد است: این نهادها هیچ همکاری برای باسوادی افراد شهرستان انجام نمی‌دهند.

1817375143237922816022118313124315524918516

طاهره غفورزاده می‌افزاید: هر ساله همزمان با آغاز فعالیت‌های  پالایش افراد بی سواد و کم سواد، دستورالعمل همکاری تمامی ادارات با نهضت سواد آموزی برای شناسایی بی سوادان و کم سوادان ابلاغ می‌شود اما هیچ اداره‌ای در شهرستان در جهت شناسایی افراد بی سواد و کم سواد اقدامی انجام نمی‌دهد که این کار موجب به تاخیر افتادن شناسایی افراد و همچنین در برخی اوقات عدم شناسایی می‌شود.

در هر صورت برای ریشه کن کردن بیسوادی و کم سوادی در جامعه نیاز به یک همت و مدیریت جهادی است که برای انجام این  کار همه دستگاه‌های باید همکاری لازم را با نهضت سواد آموزی انجام دهند.

telegram

Go to TOP