چاپ خبــر
کره‌ای‌ها به کویر می‌آیند؟

زوایای پنهان ساخت نیروگاه ۳۵۰ میلیون یورویی در آران و بیدگل

مدتی پیش خبری در رسانه‌های آران و بیدگل منتشر شد که از آغاز مذاکرات برای انعقاد قرارداد ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران بین شورای شهر آران و بیدگل و شرکت «ای بی پی اینترنشنال» کره جنوبی به ارزش ۳۵۰ میلیون یورو خبر داد.

خطب شکن: جعفر عربیان، دبیر ویژه نامه نسل فردا آران و بیدگل/ مدتی پیش خبری در رسانه‌های آران و بیدگل منتشر شد که از آغاز مذاکرات برای انعقاد قرارداد ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران بین شورای شهر آران و بیدگل و شرکت «ای بی پی اینترنشنال» کره جنوبی به ارزش ۳۵۰ میلیون یورو خبر داد.

در این خبر آمده بود: نمایندگان شرکت کره‌ای روز دوشنبه در نشستی با فرماندار و اعضای شورای شهر آران و بیدگل مذاکرات جهت انعقاد قرارداد را آغاز کردند. فرماندار آران و بیدگل در این جلسه اظهار داشت: بستر و فضای اجرای این طرح آماده شده و کلیات آن مورد حمایت مدیران شهرستان است. ابوالفضل معینی نژاد با اشاره به این که هماهنگی لازم با ادارت کل استان هر چه سریع‌تر آغاز خواهد شد افزود: تلاش خواهیم کرد جانمایی و واگذاری زمین جهت احداث این نیروگاه کمتر از سه ماه آینده انجام شود. سخنگوی شورای شهر آران و بیدگل نیز اظهار داشت: خوشبختانه این شهرستان در طول سال بیش از ۳۲۰ روز سال آفتابی است و این ویژگی باعث استقبال شرکت کره‌ای برای امضای قرارداد با شورای شهر آران و بیدگل شده است.

احمدرضا سعیدی با اشاره به این که نمایندگان شرکت کره‌ای برای مقدمات امضای قرارداد به شهرستان آران و بیدگل سفر کرده اند افزود: پیگیری‌ها برای جانمایی و به دنبال آن واگذاری زمین برای ساخت این نیروگاه در جریان است و امیدواریم با همکاری و هماهنگی مسئولان شهرستان هر چه سریع‌تر این تفاهم نامه اجرایی شود. سعیدی با تاکید بر این که شورای شهر آران و بیدگل آمادگی همکاری و حضور سرمایه گذاران خارجی در شهر را دارد، خاطرنشان کرد: احداث این نیروگاه به رونق اقتصادی شهرستان کمک بزرگی خواهد کرد.

نماینده شرکت کره جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: ماه گذشته تفاهم نامه‌ای در جریان نخستین اجلاس بین المللی شوراها و شهرداری‌های کشور در تهران بین شورای شهر آران و بیدگل و شرکت «ای بی پی اینترنشنال » کره جنوبی امضا شده است.

resized_1439196_209

پرویز مشماچیان افزود: ارزش این قرارداد ۳۵۰ میلیون یورو است و طی آن قرار است شورای شهر آران و بیدگل ۶۰ هکتار زمین در اختیار شرکت کره‌ای قرار دهد و در مقابل این شرکت نیز سرمایه گذاری و تامین مالی این نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی را بر عهده خواهد داشت و پس از شش سال این نیروگاه به طور کامل به شهرستان واگذار خواهد شد. وی تصریح کرد: ساخت این نیروگاه با سرمایه گذاری شرکت کره جنوبی انجام خواهد شد و بعد از بهره برداری شش ساله توسط شرکت کره جنوبی، این نیروگاه با گارانتی ۲۵ سال تحویل شورای شهر آران و بیدگل خواهد شد. وی گفت:این نیروگاه سالانه بیش از دو هزار میلیارد ریال درآمد برای شهرستان آران و بیدگل خواهد داشت.

ساخت بزرگترین نیورگاه خورشیدی ایران در آران و بیدگل در ظاهر، خبری مسرت بخش و اقدامی توسعه نگر است ولی گذشته از زوایای آشکار این خبر، مسایل نادیده، پنهان و نامشخصی در این باره وجود دارد که تامل درباره آن در مراحل اولیه انعقاد قرارداد و انجام مذاکرات بین شرکت کره‌ای و مسئولان شهری آران و بیدگل ضروری به نظر می‌رسد. نخست اینکه در موضوعاتی همچون احداث نیروگاه که در آن قرار است سرمایه کلانی توسط یک شرکت خارجی در منطقه هزینه شود در ابتدا نیازمند انجام مشاوره‌های تخصصی با کارشناسان متخصص این حوزه است. البته گویا در پروژه احداث نیروگاه خورشیدی در آران و بیدگل یک شرکت مشاور، کار مشاوره طرح را بر عهده گرفته است.

resized_1439186_616

اما مشاوره‌های چنین شرکت‌هایی بدین جهت که با هدف اقتصادی و دریافت یک درصد حق مشاوره از مبلغ قرارداد وارد فعالیت‌های مشاوره طرح‌های اقتصادی می‌شوند و منافع آنها در انعقاد قرارداد است، امکان دارد آینده نگرانه و جامع نباشد. دوم اینکه احداث این نیروگاه زمانی دارای توجیه اقتصادی و درآمدزایی برای منطقه است که محصول تولیدی آن یعنی برق توسط یک مشتری خریداری شود. تجربه نشان می‌دهد که شرکت توانیر که وظیفه تولید و توزیع انرژی برق در کشور را بر عهده دارد انگیزه و نیاز چندانی برای خرید برق از منابع خارجی را ندارد.

با این وجود در صورتی که مسئولیت فروش برق تولیدی این نیروگاه بر عهده شرکت کره‌ای باشد امری مطلوب است اما در صورتی که فروش برق تولیدی در ذیل تعهدات طرف آران و بیدگلی گنجانده شود راهی دشوار برای درآمدزایی این طرح در پیش خواهد بود. سوم اینکه در عقد قراردادهای فیمابین یک شرکت خارجی و نهادهای دولتی و خصوصی داخل کشور، آنچه بسیار حائز اهمیت است روشن بودن و نگاه تخصصی به ضمانت اجرایی، ضمانت بانکی، تعهدات، نحوه اجرا و … است.

20293_345

در صورتی که حتی یک مورد از بندهای توافقنامه دارای ابهام باشد زمینه را برای عدم اجرای کامل تعهدات یکی از طرف‌ها و حتی سوء استفاده طرف خارجی فراهم می‌آورد. چهارم اینکه احداث نیروگاه خورشیدی موضوعی است که با فناوری‌های نوین، ارتباطی مستقیم دارد. فناوری‌هایی که روز به روز جدیدتر، کاربردی‌تر و تخصصی‌تر می‌شوند. از این رو نوع فناوری به کار رفته در این نیروگاه از جمله مسایل مهمی است که باید با نظر کارشناسی مورد بحث و توافق قرار گیرد. در مجموع باید گفت پیش از هرگونه و انعقاد قرارداد با طرف خارجی و مشاوران داخلی، بررسی ابعاد آشکار و پنهان چنین قراردادی ضروری به نظر می‌رسد.

telegram

  1. ناشناس گفته:

    احداث نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی آران و بیدگل از دستور کار شرکت کره ای خارج شد .

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP