چاپ خبــر
مدیر روابط عمومی مجتمع فولاد کویر:

تولیدات فولاد کویر بالاترین کیفیت را دارد/ زیان زیست محیطی مجمتع ناچیز است

در حال حاضر استفاده فولاد کویر از ذخایر آب زیرزمینی خیلی کمتر از میزانی است که در قرارداد با شرکت آب منطقه‌ای قید شده است. طبق تحقیقات در این مجمتع برای تولید هر کیلوگرم میلگرد ۲۰۰ میلی لیتر آب مصرف می‌شود که درصددیم این مقدار را با به کارگیری سیستم‌های پیشرفته تر به ۱۰۰ میلی لیتر برسانیم.

خطب شکن چندی پیش گزارشی را در مورد وضعیت شرکت فولاد کویر و مضرات و مزایای آن برای شهرستان منتشر کرد که تنظیم آن بیشتر بر اساس شواهد و ادعاهایی بود که در فضای مجازی مطرح است. (این گزارش را می‌توانید در اینجا بخوانید.) در این گفتگوی کوتاه، مصطفی قطان کاشانی، مدیر روابط عمومی شرکت فولاد کویر توضیحاتی در مورد وضعیت فعالیت این واحد تولیدی و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن ارائه داده است.

وی در این گفتگو ضمن رد شایعات مربوط به آلودگی‌های ناشی از پسماند این شرکت، استفاده از به‌روزترین فناوری‌های دنیا را عاملی برای افزایش بهره وری و کاهش زیان‌های این کارخانه عنوان کرد.

***

صنایع فولاد به عنوان یکی از صنایع آلوده کننده معرفی شده است. در مورد آلودگی‌های ناشی از فعالیت شرکت فولاد کویر نیز اظهاراتی در فضای مجازی وجود دارد. نظر شما در این مورد چیست؟

یکی از مهم ترین دلایلی که موجب ایجاد آلودگی در صنایع فولاد می‌شود، وجود کوره‌های ذوب است که در آن قراضه‌های آهن ذوب و فراوری می‌شود. در ایران که کارخانه‌های قدیمی ذوب آهن و تولید فولاد در حال فعالیت هستند، این واحدها به شدت تولید آلودگی می‌کنند و سبب زیان دیدن محیط زیست می‌شوند. در حالی که مواد اولیه‌ی شرکت فولاد کویر از شمش فولاد تامین می‌شود، بنابراین این مجتمع هیچ کوره‌ی ذوبی ندارد و از این جهت بسیار پاک و بی ضرر است.

1a8o094ff9_Kavir steel

از طرف دیگر در کوره‌های قدیمی دما تا حدود ۷۰۰ درجه‌ی سانتی گراد بالا برده می‌شود و این حرارت با خروج از دودکش کارخانه‌ها هدر می‌رود. در حالی که در مجتمع فولاد کویر برای صرفه جویی در مصرف انرژی، فناوری‌های پیشرفته‌ای به کار گرفته شده که گرمای ایجاد شده را مجددا به فرایند تولید بر می‌گرداند و به شدت مصرف انرژی و آلودگی ناشی از آن را کاهش می‌دهد. به علاوه از آلودگی گرمایی نیز جلوگیری می‌کند و دمای محیط را بالا نمی برد.

گفته می‌شود فعالیت فولاد کویر سبب آلودگی ذخایر آب زیرزمینی شهرستان می‌شود. آیا این ادعا صحت دارد؟

ما در حال اجرای برنامه‌هایی هستیم که نتایج آن در صنعت منطقه بی نظیر است و موجب بهره وری بالاتر در استفاده از منابع آب خواهد شد. در این طرح استفاده از ذخایر آب زیرزمینی به صفر خواهد رسید. در حال حاضر نیز استفاده‌ی ما از ذخایر آب زیرزمینی خیلی کمتر از آن میزانی است که در قرارداد با شرکت آب منطقه‌ای قید شده است. طبق تحقیقاتی که در واحد تولید مجمتع صورت گرفته است، برای تولید هر کیلوگرم میلگرد ۲۰۰ میلی لیتر آب مصرف می‌شود که حتی درصددیم این مقدار را هم با به کارگیری سیستم‌های پیشرفته تر کمتر کنیم و به ۱۰۰ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم برسانیم. وجود تصفیه خانه‌های صنعتی و آب شرب که حتی آب خروجی از حمام‌ها را هم تصفیه و به آبیاری فضای سبز وارد می‌کند، مصرف آب را به شدت کاهش داده است.

jpg_276

ضمن این که آبی که مجتمع از چاه‌ها برداشت می‌کند املاح بسیار زیادی دارد که آن را برای آشامیدن نامناسب می‌کند و حتی برای ورود به چرخه‌ی تولید نیاز به تصفیه دارد.

مشکلات پسماندهای ناشی از فعالیت مجتمع نیز انتقادهای فراوانی را به دنبال داشته است…

آلودگی ناشی از فعالیت مجتمع خیلی کم است، اگر دقت کرده باشید همین دریاچه‌ی ناشی از پسماندهای مجمتع اکوسیستمی خاص را در کویر ایجاد کرده و گونه‌های گیاهی مختلفی در کنار آن روییده است که نشان می‌دهد این آب توسط گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری قابل استفاده است.

fulad-kavir-1

منتها تنها اشکالی که این آب دارد، EC یا نمک بالای آن است که مجتمع قصد دارد با به کارگیری سیستم‌هایی پیشرفته برای کاهش آن اقدام کند. علاوه بر این چون چنین آب‌هایی در صنایع تبدیلی قابل بهره برداری است، مجتمع در پی ایجاد این صنایع برای استفاده بیشتر از آن است.

سطح کیفی محصولات تولیدی مجتمع چگونه است؟

واقعیت این است که کیفیت محصولات تولیدی فولاد کویر به حدی است که محصولاتی با این کیفیت نایاب است. میلگردهای تولیدی این شرکت در بالاترین سطح کیفی است و با استانداردهای اروپا تولید می‌شود.

jpg_263

این محصولات به کشورهای دیگر صادر هم می‌شود؟

درصد کمی از تولیدات به صادرات به کشورهای منطقه اختصاص دارد، با این حال چون در داخل کشور نیاز به محصولات فولادی اشباع نشده است، عمده فروش ما در ایران است.

telegram

  1. آرنی گفته:

    کدوم عقل سلیمی قبول میکنه که شرکت فولاد با اون مصرف بالای آب باید توی منطقه کویری ما باشه؟ چرا تعطیل نمیکنن؟ در حال حاضر مردم مهم ترن یا فولاد؟

Go to TOP