چاپ خبــر
سخنگوی شورای شهر آران و بیدگل:

احداث خیابان افتخارالاسلام در قالب نقشه جامع شهری به تصویب رسیده بود/ در حق شهرداری جفا شده است

سعیدی در مورد انتقاد برخی افراد به عدم هماهنگی شهرداری با اداره میراث فرهنگی در تخریب خانه‌های تاریخی گفت: در نقشه‌ی جامع شهری که در سال ۷۴ مصوبه‌ی کمیسیون ماده‌ی پنج و شورای عالی شهرسازی را دریافت کرده، احداث خیابان افتخارالاسلام تصویب شده است.

به گزارش خطب شکن، سخنگوی شورای شهر آران و بیدگل حفظ بناهای تاریخی را وظیفه‌ی همه‌ی مردم خواند و در مورد تخریب چند اثر تاریخی برای احداث خیابان آیت الله افتخارالاسلام اضافه کرد: متاسفانه در سطح شهر کمی ناهماهنگی بین مسئولان وجود دارد.

احمدرضا سعیدی با بیان این که ادارات اوقاف و امور خیریه، میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری هر کدام تملک بخشی از خانه‌های تاریخی شهرستان را بر عهده دارند تصریح کرد: برخی آثار تاریخی، خصوصا آن‌هایی که مالک خصوصی دارند، رها شده‌اند و رسیدگی و ساماندهی به آن‌ها مستلزم تعامل قوی‌تر بین مسئولان است.

وی ایجاد وحدت رویه بین مسئولان و جذب اعتبارات برای مرمت آثار تاریخی را شروط لازم این کار توصیف کرد و گفت: برخی فعالیت‌ها موجب مخدوش شدن چهره‌ی شهر می‌شود که به نفع هیچ کس نیست.

سعیدی به سرمایه گذاری‌های شهرداری در محورهای تاریخی بنی طبا و سرکوچه یخچال اشاره کرد و اظهار داشت: این که گفته می‌شود شهرداری عامل اصلی تخریب خانه‌های تاریخی است جفا در حق این نهاد به شمار می‌رود.

سخنگوی شورای شهر مدعی شد حفظ تمام آثار تاریخی شهر ممکن نیست و گاهی برای حفظ ۹۰ درصد از آن‌ها، باید ۱۰ درصد را فدا کرد.

وی شورای شهر و شهرداری را از مسئولیت تخریب خانه‌های تاریخی بری دانست و اذعان کرد: این خانه‌ها قبلا به عنوان اثر تاریخی معرفی و ثبت نشده بود.

telegram

 1. شوت گفته:

  سلام […] خانه صفایی و مدرسه هدایت یا شیخ الاسلام شماره ثبت دارند […]

 2. آرانی گفته:

  بناهای تاریخی مانند نخ اسکناس است که اگر در شهری نباشد شهر ارزشی فرهنگی و تاریخی ندارد و گفته می شود مردمی بوده اند که مثل حیوانات که سرگذشتی و تاریخ و فرهنگی و فکرو اندیشه ای و…ندارند یک چیزی خورده اند و زاد و ولدی داشته اند برای بقا خو د نه برای بقای عقیده و فکرو فرهنگ و تاریخ…
  سایر خانه های تاریخی شهر را مرمت کنید تا رو ی پا هستند و خراب نشده اند مسئولین بجنبند و مشکلات موجود را با مردم و صاحبان خانه ها حل کنند…..
  با توجه به قوانین سازمان میراث فرهنگی در اجرای بند ” ج” ماده واحده قانون تشکیل سازمان و بند ۶ ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب مجلس شورای اسلامی اثار ذیل در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از تاریخ ثبت هر گونه دخل و تصرف در اثر مذکور برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجلزات اسلامی جرم محسوب و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد بود.

 3. آرانی گفته:

  با سلام درسال ۸۴ خانه صفایی ثبت ملی شده و باید برای تخریب و ساخت ساز شهرداری ودیگر ادارات از اداره میراث فرهنگی و حریم ؟آثار ملی استعلام می شد و اگر در سال ۷۴ خیابان می شد حق باشماست نه سال ۹۴ چرا سفسطه می کنید تاریخ تخریب بعد از بیست سال گذشته مصوبه شهرسازی انجام شده است.و از آن زمان دیگر مصوبه خود را اصلاح و یا تغییر نداده است . چرا توجیه می کنید چرا به فکر آیندگان نیستید و فقط دید کوته نظرانه دارید به فکر ۱۰۰ سال و ۱۰۰۰ سال دیگر باشید . با سلیقه شخصی و نه با تخصص و تعمق در فرهنگ و تاریخ مارا از بین نبرید . از بین بردن آثار تاریخی یک شهر مانند کشتن هویت آنهاست . شما که عضو فرهنگی شورای شهر هستید این توجیه ها را نکنید . آثار تاریخی چه ثبت شده یا نشده و حائر تاریخی وشدن و مجاورت آثار تاریخی دیگر باید حفظ شود و خیابان را از مسیر دیگر عبور دهید کوچه های باریک و دالان دار و باسباط و…. کج و معوج جزء فرهنگ ماست به فکر حفظ آن باشید و باید عین به عین دوباره ساخته شود .

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP