چاپ خبــر
سرپرست میراث فرهنگی آران و بیدگل در واکنش به تخریب چند بنای تاریخی؛

اداره میراث فرهنگی تنهای تنهاست/ شهرداری برای تخریب باید از اداره کل استان استعلام می‌کرد

جواد صدیقیان با اشاره به وظیفه‌ی شهرداری در حفظ بناهای تاریخی بر اساس ماده‌ی ۱۰۲ قانون شهرداری‌ها تصریح کرد: شهرداری باید قبل از هر گونه عملیات عمرانی از اداره کل میراث فرهنگی استان استعلام کند و نظر آن اداره را به صورت کتبی جویا شود.

به گزارش خطب شکن، سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل با اعلام این که موضع این اداره در قبال آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان بر حفظ و نگهداری آن‌هاست تاکید کرد: متاسفانه این اداره در حفاظت از این آثار تنهای تنهاست.

جواد صدیقیان از تخریب بناهای تاریخی برای احداث خیابان آیت الله افتخارالاسلام ابراز تاسف کرد و افزود: اداره میراث فرهنگی با جدیت حامی حفظ آثار تاریخی شهرستان است و در خصوص تخریب‌های اخیر نیز در جلسات مختلف موضعگیری‌های محکمی داشته و تاکنون ۲۲ مکاتبه با فرمانداری و شهرداری برای پیگیری موضوع انجام داده است.

وی با اشاره به وظیفه‌ی شهرداری در حفظ بناهای تاریخی بر اساس ماده‌ی ۱۰۲ قانون شهرداری‌ها تصریح کرد: شهرداری باید قبل از هر گونه عملیات عمرانی از اداره کل میراث فرهنگی استان استعلام کند و نظر آن اداره را به صورت کتبی جویا شود.

صدیقیان به نامه‌ای که در تاریخ پنجم مرداد مبنی بر لزوم توقف عملیات خاک‌برداری خیابان افتخارالاسلام صادر شده است اشاره کرد و گفت: اگر شهرداری مجوزی برای احداث خیابان در اختیار دارد، باید سریعا و کتبا آن را به اداره کل میراث فرهنگی استان تسلیم کند تا در جلسه شورای فنی اداره کل مطرح و در مورد آن تصمیم گیری شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان با بیان این که پیگیری‌های قضایی نیز از سوی این اداره صورت خواهد گرفت خاطرنشان کرد: حتی اگر بپذیریم که خانه‌های تخریب شده تحت تملک شهرداری بوده است، تخریب آن باید با مجوز اداره میراث فرهنگی صورت می‌گرفت.

وی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر بنای تاریخی دیگری در سطح شهرستان برای اجرای عملیات عمرانی در معرض تخریب قرار ندارد.

telegram

 1. آرانی گفته:

  سلام با اشاره به جمله آخر آقای صدیقیان در حال حاضر بنای تاریخی دیگری در سطح شهرستان برای اجرای عملیات عمرانی در معرض تخریب قرار ندارد. باید به تخریب خانه تلک آبادی و متوسل (خانه داعی شاعر ) و حمام عنایتی و خانه کرباسی ها ( قاضی ملاعلی ) وخانه آقا حاج آقا مهدی عاملی و خانه شریف و حمام قاضی و خانه قلعه اکرمیان سوراخ احیا محله وشاء و …….هم برای مرمت و بازسازی توجهی می کردند .

 2. ا-م گفته:

  یه باره هرچه بنای تاریخی هست خراب کنید بره .ازهشتی زیارت تا…….کلیه بناها راخراب کنید چه به درد میخوره کاشان این بناها راداره می ریم بازدید.قابل توجه آقای […] که درآن زمان به آران وبیدگل نرسیدند.

 3. علی گفته:

  سلام من بچه همون محله هستم چنان میگید میراث فرهنگی چهارتا خرابه که محل زندگی شغالها شده حالا یک خیابان در بافت فرسوده میخواهد احداث شود همه دوستدار محیط زیسا ومیراث فرهنگی شدند قدمت این چند تا خانه که خراب شده هشتاد سال است حتی به زمان قاجار هم نمیرسه این قدر دایه دلسوزتر از مادر نباشید میراث اگر عرضه داره بره بقیه خانه هایی که هست مثل خانه آق سلیم را مرمت کنه واین خبرنگارهای جوان وجویای نام شهرستان ما اینقدر خبر را داغ نکنند خانه حسینی که پارسال خراب شد وخانه اسفندیار رئوفی زیبا بودند من عکسهای قبل از تخریب رادارم ولی آنقدر ارزش تاریخی نداشتند که مانع از احداث خیابان شود کمی عاقلانه فکرکنید

 4. علی گفته:

  سلام هیچ آثارتاریخی در این مخروبه ها وجود نداشته اینقدر به حرف چند نفر … توجه نکنید دو خانه قدیمی حسینی واسفندیار بود که مربوط به هشتاد سال پیش است حتی قدمت آن خانه ها به زمات قاجار هم نمیرسه احداث خیابان خیلی مهمتر از نگه داشتن چند مخروبه است میراق عرضه داره بره خانه های قدیمی تر که در حال تخریب است مرمت کنه اینقدر هم سنگ اندازی نکند چطور خیابان واصف در بافت فرسوده احداث شد آب از آب
  تکان نخورد میراث هیچی نگفت

 5. باقری گفته:

  سلام ،باید شهر را آباد کرد.تا کی پول خرج خرابی مخروبه ها کنیم.

 6. آرانی گفته:

  شورای شهر و شهرداری […] و گنجینه های تاریخی و فرهنگی شهر ما هستند . این ذخایر مانند چاه نفت و بسته های اسکناس است که آنها را به آتش بکشیم کدام […] این کار ها را میکند این خشت های قدیمی همچون طلا ارزش دارد . اگر شهرداری وظیفه دارد جمع کردن سگ و گربه و شغالهاست .

Go to TOP