چاپ خبــر
همه چیز در مورد پوشش گیاهی شهرستان؛

فقر فضای سبز شهری/ آران و بیدگل در معرض خطر فرسایش بادی است

میزان کل فضای سبز شهری در استان اصفهان بیش از ۲۷ هزار هکتار اعلام شده است که آران و بیدگل با دارا بودن ۱٫۳۳ درصد از این فضاها، در رتبه‌های آخر رده بندی شهرستان‌های استان قرار دارد.

خطب شکن: آران و بیدگل دارای عوارض مختلف بیابانی نظیر شنزار، کلوت، یاردانگ، دشت‌های ریگی و از همه مهم تر کویر نمک است که امکان استقرار پوشش گیاهی خاصی را میسر می‌کند. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در آخرین سرشماری کشوری در سال ۱۳۹۰، آران و بیدگل صاحب ۳۶۹ هکتار فضای سبز شهری و ۲۸۱ هکتار رویش گاه جنگلی است که در منطقه یخاب وجود دارد و تنها ۶ صدم درصد از رویشگاه‌های جنگلی استان را تشکیل می‌دهد.

طبیعت کویری و فقر فضای سبز شهری

در فضاهای سبز شهری آران و بیدگل بیش از ۷۰ هزار اصله یا گونه رشد کرده که ۸۸ درصد از آن‌ها در بوستان‌ها و مابقی در خیابان‌ها، میادین و لچکی‌های سطح شهرستان کشت شده است. میزان کل فضای سبز شهری در استان اصفهان بیش از ۲۷ هزار هکتار اعلام شده است که آران و بیدگل با دارا بودن ۱٫۳۳ درصد از این فضاها، در رتبه‌های آخر رده بندی شهرستان‌های استان قرار دارد.

HamMihan-20151961345657994611452952727.8168

در آران و بیدگل گونه‌هایی نظیر اکالیپتوس، نخل، خرزهره، توت، سرو، نارون و ارغوان توانایی رشد دارند. گفتنی است استاندارد جهانی برای فضای سبز بین ۲۰ تا ۲۵ متر مربع برای هر شهروند است که از این نظر آران و بیدگل کمبود قابل توجهی دارد.

تاغزارهای شگفت انگیز

در کل پوشش گیاهی آران و بیدگل فقیر و بیشتر از نوع درختان تاغ است. درختانی که ارتفاع متوسط آن‌ها ۴ متر و حداکثر عمق ریشه‌ی آن از ۱۰ تا ۱۵ متر متغیر است. تاغزارهای حاشیه‌ی کویر خصوصا در شب، می‌توانند مناظر زیبایی را برای جلب گردشگران ایجاد کنند. درختان تاغ که در شوره زار با شاخ و برگ بسیار و در هم تنیده در دل کویر از خاک سر برآورده‌اند، یکی از عجایب زندگی در کویر را شکل می‌دهند. مقاومت حیرت انگیز تاغ در برابر نامساعدترین شرایط بوم شناختی و تحمل شرایطی مثل خشکسالی و هجوم آفات، از ویژگی‌های منحصر به فرد این گونه‌ی گیاهی است. در واقع تاغ با فراهم آوردن شبکه‌ای طولانی و وسیع ریشه‌ها قادر است رطوبت مورد نیاز خود را از دل کویر، که باران سالانه‌ی آن به ندرت به ۵۰ میلی متر می‌رسد، به دست آورد.

مهم ترین گنجینه‌ی گیاهی شهرستان جنگل‌های دست کاشت آران و بیدگل است که مساحت آن در این آمار ۹۷ هزار و ۶۱۰ هکتار ذکر شده که ۲۹٫۳۳ درصد کل جنگل‌های دست کاشت استان است. این درختان علاوه اصلی ترین عامل جلوگیری از فرسایش خاک و بروز پدیده‌ی گرد و غبار هستند.

تاغ علیه بیابان

بر اساس اعلام اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل در سال‌های اخیر بیش از سه هزار و ۲۰۰ هکتار از کانون‌های فرسایش بادی شهرستان نهال کاری شده است. هزینه‌ی نهالکاری در هر هکتار از اراضی بیابانی شهرستان، حدود ۴۵ میلیون ریال تخمین زده می‌شود. ضمن این که نهال‌های تاغ تا دو سال پس از کشت نیاز به آبیاری و مراقبت دارند و از آن به بعد رشد خود را بدون نیاز به مراقبت ادامه می‌دهند.

23182_888

با اجرای طرح‌های نهال کاری که از سال ۱۳۴۹ تا کنون به ایجاد ۱۲۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت منتهی شده، کانون‌های بحرانی تولید گرد و غبار در آران و بیدگل به کنترل درآمده است.

آران و بیدگل در خطر است

شهرستان آران و بیدگل با وسعت ۶۰۵ هزار هکتار، ۱۰۳ هزار هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی دارد و یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و طوفان‌های ماسه‌ای کشور محسوب می‌شود. هزینه‌ی بالای ایجاد جنگل‌های دست کاشت و وسعت اراضی بیابانی شهرستان که حدود ۳۸۴ هزار هکتار عنوان می‌شود نیاز به حفاظت از این جنگل‌ها را دو چندان می‌کند.

image_13940531202022

در سال‌های اخیر حضور غیر اصولی گردشگران در منطقه، چرای بی رویه و بدون برنامه‌ی دام‌ها، کوره‌های آجرپزی، جاده‌سازی‌های گسترده در اطراف شهر، افزایش برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی، قطع درختان جنگلی و پدیده‌ی قاچاق چوب از جمله عواملی است که وضعیت نامطلوبی را برای منطقه ایجاد و آن را منشا ریزگرد کرده است.

در هر حال علاوه بر تلاش مسئولان برای حفظ عرصه‌های جنگلی بیابانی شهرستان، حضور و هشیاری مردم برای حفاظت از آن‌ها ضروری است. فرهنگسازی در خصوص این امر مهم، خصوصا در مدارس و در بین نوجوانان یکی از مسائلی است که می‌تواند آینده‌ی این عرصه‌ها را که به حیات شهرستان گره خورده است، تضمین کند.

telegram

  1. ناشناس گفته:

    شهرداری در عوض کاشت چمن که نیاز به اب زیاد داره به درختا اب بده، مثلا اومدن سیستم را قطره ایش کردن از اول تابستون تا حالا یه بار به این درختای زبون بسته اب ندادن ولی چمن ها را مدام اب میدن .

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP