چاپ خبــر
به بهانه‌ی سالروز درگذشت آیت الله ملا محمود فاضل بیدگلی؛

مظهر بزرگ‌منشی و ملجأ نیازمندان آران و بیدگل

وصاف بیدگلی از شاعران بزرگ بیدگل آیت الله فاضل بیدگلی را مظهر بزرگ منشی دانسته و نقل کرده است: «تمامی بضاعت ایشان را تخمینا دو هزار و پانصد تومان از کویر طسوج و غیره دانسته‌اند که مقدار زیادی از حاصل کشاورزی را به افراد مستحق و نیازمند می‌پرداخته و کمتر چیزی از آن را برای خود قرار می‌داده‌اند.»

خطب شکن: حضرت آیت‌الله حاج ملا محمود بن ملا محمد حسین بیدگلی ملقب به فاضل، فرزند مرحوم ملا محمد حسین، یکی از علما و دانشمندان قرن گذشته در بیدگل بود.

وی در سال ۱۲۶۳ قمری در خانواده‌ای که سابقه‌ای دراز در کسب علم و ارشاد مردم داشتند به دنیا آمد. این عالم گران قدر ابتدا برای کسب علم و دانش به درس آیت‌ الله ملا محمد علی آرانی رفت و از این عالم گران قدر کسب فیض کرد. سپس برای تکمیل دروس حوزوی در محضر اساتید و دانشمندانی همچون آیت‌الله علامه شهاب‌الدین نراقی و آیت الله ملا حبیب ‌الله شریف کاشانی تلمذ کرد. وی کسب علم را تا رسیدن به مرحله‌ی اجتهاد ادامه داد.

آیت الله فاضل بیدگلی اکثر عمر شریف خود را در زادگاهش گذراند و به تبلیغ و ترویج اسلام و تعلیم شاگردان پرداخت. برخی بزرگان و کهنسالان آران و بیدگل هنوز به یاد دارند که بیت شریف این عالم جلیل القدر، به مرکزی برای رسیدگی به درماندگان و پناهگاهی برای ضعفا و فقرا بوده است. حتی گاهی برخی نیازمندان که از سجایای اخلاقی ایشان تعریف بسیار شنیده بودند، از شهرهای اطراف برای دریافت کمک و بهره مندی از خوان کرم ایشان به بیدگل می‌آمدند.

مرحوم حجت الاسلام حسین اقدسی بیدگلی که نوه دختری ایشان و از روحانیان فعال در جریان قیام مردم آران و بیدگل در مبارزه با رژیم طاغوت و پیروزی انقلاب اسلامی بودند نقل کرده‌اند: «معظم‌له دارای سجّیت سخاوت و خصلت بزرگ‌منشی بوده و گاه می‌شد که حتی بعضی از اموال و اشیای داخلی خانه را به نیازمندان می‌بخشید».

وصّاف بیدگلی از شاعران بزرگ بیدگل در «چراغان»، آیت الله فاضل بیدگلی را مظهر بزرگ منشی دانسته و نقل کرده است: «تمامی بضاعت ایشان را تخمینا دو هزار و پانصد تومان از کویر طسوج و غیره دانسته‌اند که مقدار زیادی از حاصل کشاورزی را به افراد مستحق و نیازمند می‌پرداخته و کمتر چیزی از آن را برای خود قرار می‌داده‌اند.»

آیت‌الله حاج سید محمد بن ابراهیم موسوی کاشانی نیز در مورد ایشان گفته بود: «آیت ‌الله حاج ملا محمود بیدگلی، عالمی عامل، عالمی جلیل‌القدر و فاضلی کامل و دریایی پر برکت و پناهگاهی برای مردم بود. “هو العالم الجلیل و الفاضل الکامل النبیل، اسوه مخادیر أوانه و قدوه تفاسیر زمانه البحر المقام و البحر المطام ملجأ الانام المقرب الی حضرت المعبود آقا ملا محمود لازال جوهر فضله او الغر بناصیه عدله معقود او مقامه کاسمه محموداً».

آیت الله فاضل بیدگلی صاحب اجازاتی از حضرات آیات‌ مرحوم شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم، آقا میرزا فخرالدین نراقی کاشانی، ملا محمد علی آرانی پدر مرحوم آیت‌الله آقا میرزا احمد عاملی و مرحوم آقا میر سید علی یثربی کاشانی بودند.

این عالم بزرگوار صاحب تألیفات زیادی بوده‌اند که متاسفانه در جریان تخریب منزل ایشان بسیاری از آن‌ها  از بین رفت. با این حال از ملا محمود، کتابی در فقه پیرامون احکام روزه موجود است. «اثبات ولایت امیرالمومنین» و «شرح بر مفاتیح» از دیگر نوشته‌ها‌ی مشهور این عالم جلیل القدر است.

این عالم بزرگوار در روز پنج‌شنبه ۲۵ شوال سال۱۳۵۰ هجری قمری، همزمان با شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) به رحمت حق واصل و در جوار مرقد امامزاده‌ها دی(ع) بیدگل به خاک سپرده شد.

telegram

  1. محمدرضا گفته:

    الهم صل علی محمد ال محمد

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP