چاپ خبــر
گزارشی از واکنش‌های مجازی به تخریب چند اثر تاریخی در آران و بیدگل؛

تخریب خانه تاریخی خیابان افتخارالاسلام دربندی

با توجه به این که در گذشته عملکرد شهرداری در اقداماتی نظیر تخریب خانه صفایی مورد اعتراض مسئولان و مردم قرار گرفته بود، در جریان تخریب اخیر نیز این نهاد از گزند انتقادها در امان نماند. به همین دلیل این گزارش صرفا به بررسی واکنش‌ها نسبت به این تخریب در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد.

خطب شکن: سال گذشته بود که به بهانه‌ی متروکه ماندن خانه تاریخی شیخ الاسلام که با نام مدرسه هدایت به عنوان نخستین مدرسه در آران و بیدگل شناخته می‌شد، خطب شکن گفتگویی با عباس متولی، سرپرست وقت اداره میراث فرهنگی شهرستان انجام داد. وی در این گفتگو تصریح کرد که خانه‌ی شیخ الاسلام، مسعودی، دانش و چند بنایی که در بافت تاریخی اطراف آن قرار دارد، تحت تملک شهرداری است و مطابق قانون، این نهاد موظف است آن را احیا کند. (گزارشی از خانه تاریخی شیخ الاسلام (مدرسه هدایت)/ گفتگو با عباس متولی) با این حال در روزهای اخیر برای احداث خیابان افتخارالاسلام دربندی شماری از بناهای بافت تاریخی دربند تخریب شده است.

10

با توجه به این که در گذشته عملکرد شهرداری در اقداماتی نظیر تخریب خانه صفایی در اسفند ۹۳ مورد اعتراض مسئولان و مردم قرار گرفته بود، این بار نیز این نهاد از گزند انتقادها در امان نماند. (شکایت اداره میراث فرهنگی از شهرداری به خاطر تخریب خانه تاریخی صفایی/ بیانیه شورای شهر در واکنش به خبر تخریب خانه صفایی)

34463_658

این گزارش صرفا به بررسی واکنش‌ها نسبت به این تخریب در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد. شایان ذکر است که پایگاه تحلیلی خبری خطب شکن برای انعکاس نظرات و پاسخ‌های مسئولان آمادگی کامل دارد.

***

فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منعکس کننده‌ی بیشتر انتقادها نسبت به تخریب‌های اخیر بود. تا جایی که حتی کمپینی تحت عنوان توقف تخریب آثار ملی نیز به راه افتاد. در کنار این، راه اندازی یک نظرسنجی اینترنتی نیز از جمله اقدامات قابل توجه برای حمایت از آثار تخریب شده بود. ضمن این که گویا اعتراضی به استانداری اصفهان در واکنش به این تخریب نیز ارسال شده است.

photo_2016-07-24_01-40-42

کاربری در یکی از گروه‌های تلگرام مدعی شده است احداث خیابان افتخارالاسلام تاییدیه‌ی کمیسیون ماده ۵ را ندارد و غیر قانونی به شمار می‌آید. توضیح این که کمیسیون ماده ۵ وظیفه‌ی سیاستگذاری و تصویب ضوابط معماری و شهرسازی و طرحهای جامع شهرهای کشور است و بر اساس این ماده‌ی قانون بررسی و تصویب طرح‌های تفصیلی شهری و تغییرات آن‌ها به‌ وسیله کمیسیونی به ریاست استاندار یا فرماندار و با عضویت شهردار، نمایندگان وزارتخانه‌های فرهنگ، مسکن و نماینده مهندس مشاور تهیه ‌کننده طرح انجام ‌می‌شود.

یکی دیگر از کابران شبکه‌های اجتماعی با بیان این که اقدام موثر مسئولان اداره میراث فرهنگی نیاز به پشتوانه‌ی مردمی دارد در گروه‌های مختلف از کاربران درخواست کرده تا به کمپین توقف تخریب آثار ملی ملحق شوند و بدین وسیله حمایت خود را از میراث فرهنگی شهرستان اعلام کنند.

«نازی» انگشت اتهام را به شورای شهر اشاره رفته و مدعی شده با وجود فقدان مجوزهای لازم، این شورا با حمایت از طرح مذکور موجب تخریب خانه‌های تاریخی شده است. حتی چند تن از کاربران شورای شهر را به عدم پاسخگویی در این خصوص متهم کرده‌اند.

tarikhi6

خبر تخریب شبانه‌ی خانه‌های تاریخی که با ورود نیروی انتظامی ناکام ماند، جمعه شب به صورت گسترده در گروه‌های مجازی منتشر شد و گروهی از همیاران میراث، برای حفاظت از این بناها شبانه در محل کشیک دادند.

یکی دیگر از ادعاهایی که در جریان موضع گیری‌های مجازی انجام شد مربوط بود به تامین هزینه‌ی مربوط به این تخریب. «صابر» گفته که یک باب منزل در مجاورت آستان محمد هلال(ع) در گذشته برای فروش و تامین هزینه‌های احیای بافت تاریخی آران و بیدگل اختصاص یافته که پس از فروش توسط مسئولان مدیریت شهری، درآمد حاصل از آن برای تخریب به کار گرفته شده است.

در مقابل «کویر» مدعی شده بود تعریف درستی از خانه تاریخی وجود ندارد و به همین دلیل نمی‌توان هر خانه‌ی مخروبه‌ی خشتی را با عنوان خانه‌ی تاریخی در شهر نگه داشت. یک نفر دیگر نیز تخریب چند خانه برای پیشرفت شهر و آسایش شهروندان را امری طبیعی عنوان کرده و افزوده است: نمی‌توان به بهانه‌ی این که کسانی از گوشه و کنار اعتراض خواهند کرد آسایش مردم را سلب کرد. فرد دیگری نیز با اشاره به این که در حال حاضر در جای جای شهرستان خانه‌های قدیمی زیادی وجود دارد معتقد است بالاخره از میان این همه بنا، چند تایی در معرض تخریب قرار می‌گیرد و نباید از آثار پرشماری که در حال حاضر به همت مسئولان شهرداری و میراث فرهنگی در حال مرمت است چشم پوشید.

البته اداره میراث فرهنگی نیز از اعتراضات بی بهره نماند. یکی از کاربران فقدان تدوین طرحی جامع و قابل دفاع از سوی این اداره برای بهره برداری از اماکن تاریخی را دلیلی عنوان کرده که باعث شده شهرداری در مقابل بلاتکلیفی و مشخص نبودن سرنوشت بناها تاب نیاورد و اقدام به تخریب آن برای اجرای طرح‌های خود کند.

139311281005378874765114

***

به هر صورت در اتفاقاتی که در روزهای اخیر رخ داده است، چند بنای تاریخی دیگر در آران و بیدگل ویران شد تا خیابانی دیگر مسیر مردم را هموار کند. البته نکته این جاست که شاید فضاسازی رسانه‌ای و پرداختن به این مسأله در شبکه‌های اجتماعی، آن را بیش از آن چه هست بزرگ کرده باشد و بناهایی مهم تر از این‌ها، قبلا به دلیل بی توجهی‌ها تخریب شده باشند. با این حال خطب شکن در آینده‌ی نزدیک در گزارش‌هایی دیگر نظر مسئولان شهرداری و میراث فرهنگی را نیز در این خصوص جویا خواهد شد.

telegram

 1. آرانی گفته:

  بناهای تاریخی مانند نخ اسکناس است که اگر در شهری نباشد شهر ارزشی فرهنگی و تاریخی ندارد و گفته می شود مردمی بوده اند که مثل حیوانات که سرگذشتی و تاریخ و فرهنگی و فکرو اندیشه ای و…ندارند و شاید یک چیزی خورده اند و زاد و ولدی داشته اند برای بقا خو د نه برای بقای عقیده و فکرو فرهنگ و تاریخ و
  بهتر است این پرتال از هم اکنون برای حفظ میراث فرهنگی و محیط زیست شهرمان افرادی را شناسایی و معرفی نماید تا آنها وقتی به شورا رفتند و یا شهردار شدند مردم آگاهانه و بر این باور که آنها دوستدار محیط زیست و میراث فرهنگی باشند ر ا انتخاب کنند

 2. از مسولین متعهد خطب شکن صمیمانه تشکر به عمل میاوریم که با وجود سکوت خبری قریب به اتفاق رسانه های شهرستان خطب شکن همچنان پیشتاز در عرصه رسالت خبرنگاری و خبرگزاری ایست .
  کمپین توقف تخریب اثار ملی جریان فردی نیست و برای امروز طراحی نشده است هر انچه باید ایندگان ببنند رسالت ما است که باید در حفظ انها کوشا بوده و طی یک جریان خود جوش جوانان شهر در اولین جنبش مردمی شهرستان سعی در نگهداری انها به صورت مسالمت امیز برامدند .
  خوشبختانه رسانه های ملی برای پوشش سراسری خبر اعلام امادگی کردند که نتایج ان در کمپین به استحضار دوستان رسانیده و در تلاش برای پوشش وسیع تری هستیم که در اینده نزدیک منتظر خبرهای خوب باشید
  تشکر صابر صابری

 3. صابرصابری گفته:

  شوربختانه عده ای خودسر به منظور استفاده از نام بنده به عنوان حامی اثار میراث فرهنگی تلاش میکنند درپشت پرده اشخاصی که به صورت نصایح گونه به منظور ارزشمند بودن بنا ها گزیده ای انتشار داده قرار بگیرند و میان بنده و مردم تفرقه افکنی نماییند . متاسفانه به دلیل عدم ثبت نام در سایت ها و وبلاگ ها از نام بنده به دلایل معلومی استفاده تفرقه افکنانه انجام دادند و شخصا را وارد حاشیه نفاق خود کردند . بنده در اینجا هر گونه انتشار نظر دهی در سایت – وبلاگی با نام صابر صابری را به شدت تکذیب میکنم و پدیده به وجود امده را در مراجع قضایی پیگیری خواهم نمود . اینجانب با احداث خیابان افتخار السلام هیچ مشکلی نداشته و دیگران سعی در تخریب شخصیت خانوادگی بنده نداشته باشند .

 4. شادمان گفته:

  عامل تخریب خانه صفایی شورای شهر بوده است که قیمت برداشتن زمین های خود دست به این کار زدن

Go to TOP