چاپ خبــر
محیط زیست آران و بیدگل در خطر است؛

مسئولان به خطرات زیست محیطی دفن زباله توجه کنند/ چرا زباله‌های کاشان در ابوزیدآباد دفن می‌شود؟

با توجه به جمعیت سه برابری کاشان نسبت به شهرستان آران و بیدگل، زباله‌های تولیدی این شهرستان حجم قابل ملاحظه‌ای را تشکیل می‌دهد. از این رو نباید از انتقال زباله‌های شهرستان کاشان به مکانی در همان شهرستان چشم پوشی کرد.

به گزارش خطب شکن، امروزه زباله را طلای کثیف می‌نامند. این محصول در حفظ محیط زیست بشر اهمیتی فراوان دارد، به گونه‌ای که بی توجهی به این مساله، آینده زمین و زندگی انسان را با خطرات جدی مواجه خواهد کرد. تفکیک، بازیافت و استفاده بهینه از زباله‌ها راه حل کم شدن حجم پسماندها و به کارگیری آن‌ها در چرخه مجدد محیط زیست است.

10070191

دفن زباله نیز به عنوان یکی از روشهای پاک سازی محیط پیرامون انسان است که اگر به شکل غیر اصولی به کار گرفته شود، موجب آلودگی محیط خاک و به خطر افتادن زمین می‌شود. این مساله در مناطق کویری که بخش اعظم آب آن‌ها از سفره‌های زیر زمینی تامین می‌شود، اهمیت حیاتی تری می‌یابد. این در حالی است که معمولا ۲۰ درصد از حجم زباله‌ها قابل بازیافت نیست و باید در طبیعت دفن شود.

۳۲۰ تن زباله در روز

در ایران‌، زباله‌ خانگی‌ بیشترین‌ سهم‌ ترکیب‌ زباله‌ را داشته که‌ بیش از ۷۰ درصد آن‌ را مواد فساد پذیر و پسماندهای‌ غذایی تشکیل می‌دهد‌.

طبق اعلام شهرداری کاشان، در مجموع روزانه ۳۲۰ تن زباله در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل تولید می‌شود که از این میان ۷۰ تن متعلق به شهرستان ماست. گفته می‌شود از این مقدار زباله، روزانه ۲۵۰ تن در کارخانه‌ی تولید کود کمپوست کاشان که خردادماه ۹۳ آغاز به کار کرد، تفکیک و بازیافت می‌شود. با این حال هنوز حجم قابل توجهی از زباله‌های این دو شهرستان در محلی در فاصله ۲۰ کیلومتری کاشان و ۱۰ کیلومتری منطقه ابوزیدآباد به شکلی غیر اصولی دفن می‌شود.

کارشناسان ۳۲ مشکل زیست محیطی، از جمله آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی، مسمومیت جانداران محیط به دلیل تغذیه از زباله و تهدید پوشش گیاهی با انتشار شیرابه‌های زباله‌ها را به عنوان نتایج دفن غیر اصولی این محصول حیات انسانی ذکر می‌کنند.

DSCN67081

رعایت اصول بهداشتی و فنی، حفر ترانشه با ابعاد استاندارد، فشردن زباله در لایه‌های نازک، پوشانیدن سطح زباله دفن شده در زمین با خاک در پایان هر روز کاری، جداسازی سلولها (محفظه دفن) با شن و ماسه، آهک ریزی کف ترانشه، شیب سطح محل دفن، سیستم زهکشی، جمع آوری شیرابه و ایجاد هواکشهایی برای تخلیه گازهای ناشی از تجزیه و تخمیر زباله‌ها از جمله اقداماتی است که باید در دفن زباله رعایت شود. آمونیاک، دی اکسید کربن، منوکسید کربن، هیدروژن، هیدروژن سولفوره، متان، نیتروژن و اکسیژن از جمله گازهای ناشی از تخمیر زباله است که دی اکسید کربن و متان در مجموع ۹۰ درصد از گازهای تولیدی را شامل می‌شود. انتشار شیرابه‌ها و گازهای ناشی از تخمیر، موجب آلودگی شدید محل‌های دفن زباله می‌شود.

تهدیدی برای ابوزیدآباد

استقرار مجتمع‌های دامداری و گاوداری بزرگ، مجتمع کشتارگاه کاشان، انبارهای ضایعات، ایستگاه موقت دپوی زباله و بدتر از همه استقرار محل دفن زباله در نزدیکی روستاهای بخش کویرات و مزارع کشاورزی، این منطقه را دچار معضل زیست محیطی کرده است. در حال حاضر علاوه بر زباله‌های آران و بیدگل، سفیدشهر، نوش آباد و ابوزیدآباد، زباله‌های کاشان و قمصر نیز در چاله زباله‌ی ابوزیدآباد دفن می‌شود. وجود حجم عظیم حشرات و حیوانات ناقل بیماری در این منطقه از جمله آثاری است که باعث به خطر افتادن زندگی مردم ابوزیدآباد شده است. همچنین انتقال غیراصولی و حجم بالای پسماند موجب پراکنش حجم بالایی از این پسماند‌ها در مسیر تردد مردم می‌شود که چشم اندازی زننده را ایجاد کرده و ضررهای جبران ناپذیری در روند توسعه و ورود سرمایه گذاری‌ها در این منطقه محروم برجای گذاشته است.

IMG_0671

با وجود این مشکلات، عوارضی از سوی شهرهای دیگر به ابوزیدآباد پرداخت نمی شود و کاشانی‌ها با خیال راحت مشکلات زیست محیطی خود را به همراه ضایعات و زباله‌های خود به آران و بیدگل منتقل می‌کنند.

راه حل چیست؟

جداسازی زباله‌ها از مبداء تولید، ترویج فرهنگ تولید زباله کمتر، بهینه سازی تکنولوژی جمع آوری، حمل و نقل و دفع زباله و نیز افزایش سطح آگاهی مردم، مسئولان و دست اندرکاران در زمینه پسماندها از راهکارهای اساسی برای تبدیل این تهدید بهداشتی (پسماندها) به فرصت است.

381-14-5b

با توجه به جمعیت سه برابری کاشان نسبت به شهرستان آران و بیدگل، زباله‌های تولیدی این شهرستان حجم قابل ملاحظه‌ای را تشکیل می‌دهد. از این رو نباید از انتقال زباله‌های شهرستان کاشان به مکانی در همان شهرستان چشم پوشی کرد.

در شرایط کنونی، هنوز تمام آن چه از خطرات دفن زباله‌ها عاید مردم شهرستان می‌شود رخ ننموده است! با این حال سال‌ها به سرعت خواهد گذشت و نوبت به نسل‌های آینده خواهد رسید تا مشکلاتی همچون آلودگی آب‌های زیرزمینی، فراگیر شدن جانوران موذی و بیماری‌های مسری دامن گیرشان شود.

telegram

  1. حسین سرافرازی گفته:

    سلام به نظر می رسد حالا که مسئلان کوش حرف شنوی واقدام ندارند واین زباله ها سفره های زیر زمینی را مسموم می کنند اوسا کریم سطح آبها را برده پایین تا بندگان خدا مریض نشوند.نوشته بودی درده کیلومتری ابوزیدآباد نه درواقع باید گفت بیخ گوش ابوزیدآباد چون مسیر باد همیشه به طرف ابوزیدآبا د است اگه درسیلوهای گندم کاشان هم دفع کنند خطری برای کاشان ومناطق غربی وشمال غربی کاشان ندارد.شورای شهر ما فکرکنم دفاع جانان های برای این کار نمی کنندوقتی مسئولی می آید به جای شیشه آب خوردنی مردم (آب لوله) آب معدنی می گذارندمسئ.ل دیگرخاطرش جمع می شود این آب خالص شهراست.درست است احترام مهمان واجب است.ولی اقدام وعمل می گوید همین آب شهر مردم را بخوران وبا ماشین لنگ ظهر ودم غروب برو کنارچاله زباله وسگان ولگرد ووحشی راببینندآن وقت دنبال کارخانه ای بزرگ باشند.درخانه های آنچنانی وداشتن خدمتکار که برخی مسئولین رنگ زباله رانمی بینندچه به فکرچاره؟

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP