چاپ خبــر
امام جمعه آران و بیدگل:

گاهی سکوت یک مبلغ، تبلیغ است/فرصت سازی وظیفه مبلغ دینی است

آیت الله سید محمد موسوی گفت: برای تبلیغ لزوما نیاز نیست منبر و خطابه آماده باشد، بلکه باید فرصت سازی در تبلیغ دینی صورت گیرد.

به گزارش خطب شکن، امام جمعه آران و بیدگل با گرامیداشت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی و روز تبلیغ دینی و تبریک سالروز میلاد خجسته امام مجتبی(ع)، در رابطه با وظیفه دشوار تبلیغ دین خاطر نشان کرد: یک مبلغ دینی، علاوه بر مسؤلیت تبلیغ، مدیر و مربی و معلم است.

آیت الله سید محمد موسوی در این رابطه اضافه کرد: مبلغ دینی، مدیر است چون مدیر یک پایگاه و مجموعه دینی به نام مسجد است، مربی است چون رفتار و گفتار او در بین مردم تاثیرگذار و در واقع الگویی برای مردم است، معلم است چون آن چه را از دین فراگرفته باید در جامعه آموزش دهد.

آیت الله موسوی با تاکید بر این که تبلیغ دین، یک سری اصول و ظرافت‌هایی دارد اظهار داشت:  آن چه طلاب باید به آن توجه کنند ظرافت‌های مدیریتی، ظرافت‌های تربیتی، ظرافت‌های تعلیمی و ظرافت‌های تبلیغی است.

28224_636

وی در ادامه مبلغان را به برخورد شایسته با مردم دعوت کرد و گفت: مردم به گفتار، رفتار و کردار مبلغان نگاه می‌کنند و الگو می‌گیرند و این رفتار و کردار، مردم را تربیت می‌کند، پس مبلغان توجه داشته باشند که چطور و چگونه با گفتار و رفتار خود اسلام را معرفی می‌کنند.

آیت الله موسوی خاطره ای از دیدار با آیت الله العظمی گلپایگانی را شاهد مثال سخنان خود قرار داد و خاطر نشان کرد: ایشان در آن جلسه خطاب به طلاب و روحانیون فرمود معرف هر نظامی صدا و سیمای آن نظام است و شما طلاب معرف نظام هستید، چون گفتار شما صدای اسلام و رفتار شما سیمای اسلام است.

استاد درس خارج حوزه علمیه در مورد ماهیت تبلیغ افزود: ماهیت تبلیغ، بیان و بلاغ و گفتار و نطق و تکلم است، اما بنا بر آن نیست که همیشه سخن بگوییم، در برخی مواقع، سکوت مبلغ، تبلیغ است، گاهی عمل و رفتار مبلغ، تبلیغ است.

آیت الله موسوی با اشاره به این که سخن مبلغ در جایی که مسلط به یک مطلب نیست و از زوایای آن آگاهی ندارد مفید نیست افزود: گاهی یک سخن فتنه انگیزی می‌کند و یا زمینه‌های دو دستگی و اختلاف را ایجاد می‌کند و جامعه را به هم می‌زند، گاهی عمل و رفتار مبلغ ارزشمندتر از سخن و بیان برای تبلیغ است، لذا مبلغ باید در تبلیغ سنجیده سخن بگوید و تشخیص این موارد همه بر عهده خود مبلغ است.

امام جمعه آران و بیدگل به پرتگاه هایی که در مسیر حرکت مبلغ دینی وجود دارد اشاره کرد و اظهار داشت: گاهی با یک انتقاد، فکر می‌کنیم در جهت اصلاح قدم برداشته ایم و بصیرت افزایی کرده ایم، در حالی که با یک سخن نسنجیده، زمینه بهره برداری نامحرمان را فراهم می‌کنیم.

22588_211

آیت الله موسوی با اشاره به این که چه گفتن و چه نگفتن، هنری است که جزء ظرافت‌های تبلیغی است، تصریح کرد: قول سدید، محکم، منطقی، با مدرک و بدون حواشی سازی یکی از مهم ترین ظرافت‌های تبلیغی در سنجیده سخن گفتن است.

وی خطاب به مبلغین، بر استفاده از فرصت‌های تبلیغی تاکید و خاطر نشان کرد: برای تبلیغ لزوما نیاز نیست منبر و خطابه آماده باشد، بلکه باید فرصت سازی در تبلیغ دینی صورت گیرد.

آیت الله موسوی در بخش دیگری از سخنان خود به استفاده از جمع های خانوادگی و دوستانه برای تبلیغ معارف دینی تاکید کرد و گفت: جمع‌های خانوادگی، اجتماعات دوستانه، مدارس، دانشگاه‌ها و حضور در مجامع و تشکل‌ها و بسیاری از جمع‌های دیگر نیز می‌تواند به‌عنوان یک فرصت تبلیغی محسوب شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی آران و بیدگل، ماه رمضان را یکی از فرصت‌های بسیار مغتنم تبلیغی خواند و تصریح کرد: مبلغین در ماه رمضان وظیفه دارند، معارف قرآن، دستورات اهل بیت(ع)، بینات انقلاب، دستاوردهای آن و چالش‌های فراروی انقلاب و شخصیت امام و ولایت فقیه را در منابر برای مردم بازگو کنند.

آیت الله موسوی در ادامه به اهمیت تبیین ابعاد پروژه نفوذ مورد تاکید رهبر انقلاب از سوی مبلغان اشاره کرد و افزود: نفوذ شامل نفوذ فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، عقیدتی است و دشمنان ایران در پسابرجام در فکر نفوذ هستند.

وی مصداق نفوذ سیاسی را ورود به مناصب سیاسی عنوان کرد و افزود: در نهضت مشروطه انقلابی با رهبری روحانیت صورت گرفت و علامه میرزای نائینی برای این که حکومت استبدادی قاجار را محدود کند به مجلس شورا اعتبار و مشروعیت داد، اما همین مجلس شورای ملی رضا خان را بر منصب نشاند، یعنی در واقع انقلاب مشروطه سر از استبداد رضاخانی درآورد.

آیت الله موسوی دلیل این امر را عدم وجود دستگاه نظارتی که حافظ جمهوریت حکومت مشروطه شود دانست و تصریح کرد: این عدم نظارت، زمینه ورود مهره‌های رضا خان در مجلس مشروطه و نفوذ آنان به مجلس را فراهم کرد.

وی در پایان سخنان خود، حضور چشمگیر مردم در صحنه‌های مختلف و دفاع از انقلاب را از عوامل اقتدار نظام دانست و تصریح کرد: وظیفه مبلغین دینی، توصیه مردم به حضور حداکثری و چشمگیر در صحنه‌های دفاع از انقلاب است، زیرا این کار موجب تقویت نظام اسلامی و باورهای دینی در جامعه خواهد شد.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP