چاپ خبــر
جوانان آران و بیدگل از دغدغه‌های خود می‌گویند:

جوانان بهای سنگین سیاست بازی دولت‌ها را می‌پردازند

جوانان در سال‌های اخیر نه تنها از نظر بسیاری از مسئولان به دید فرصت نگریسته نشده‌اند، بلکه نوعی معضل اجتماعی محسوب می‌شدند که باید به انحای مختلف آنان را مشغول نگه داشت. در این آشفته بازار سیاست بازی دولت‌ها، آنان که بیش از همه ضرر می‌کنند و به قیمت بهترین دوران زندگی خود بها می‌پردازند، جوانان هستند.

به گزارش خطب شکن، امروز ۱۱ شعبان، ولادت حضرت علی اکبر(ع)، جوان اول صحنه پر حماسه‌ی کربلاست. به همین مناسبت این روز در تقویم به عنوان روز جوان ثبت شده است. به همین مناسبت با چند تن از جوانان آران و بیدگلی به گفتگو نشستیم و از آنان در مورد دغدغه‌ها و وضعیت حال حاضر آنان پرسیدیم.

***

م. س ۲۳ سال دارد و در حال حاضر جزء افراد بسیاری است که به قول خودش میان شرکت در کنکور ارشد و رفتن به سربازی، اولی را انتخاب کرده. او که اصلی ترین دغدغه‌ی خود را پیروزی در رقابت کنکور آینده عنوان می‌کند معتقد است در جامعه‌ی کنونی با لیسانس نمی‌توان کاری از پیش برد و برای کسب منزلت اجتماعی، تحصیلات تکمیلی نیاز است. او می‌گوید: «از آن جا که وضعیت شهرستان به گونه‌ای است که جوانان بسیاری با مدرک کارشناسی راهی شهرک صنعتی و به کارگری مشغول می‌شوند، باید سطح تحصیلات را بالا ببرم تا بتوانم آن شغلی را که منزلت و درآمد بیشتری دارد به دست آورم.»

javane-movaffagh

خانم س. م یکی دیگر از جوانان دانشجوی آران و بیدگل است که نظرش تا حدودی با م. س فرق دارد. او می‌گوید: «من به دانشگاه آمدم چون همه این راه را می‌رفتند.» او معتقد است اگر در همین مدت تحصیل به جای درس خواندن دنبال کاری رفته بود، هم می‌توانست پولی پس انداز کند و هم کاری یاد بگیرد که آینده‌ی او را بسازد: «من در ترم آخر کارشناسی رشته‌ی حقوق تحصیل می‌کنم، ولی می‌دانم بعد از فارغ التحصیلی این مدرک به هیچ کارم نمی‌آید. خیلی از دوستان خودم بودند که بعد از گرفتن لیسانس، جویای کار هستند و دستشان به هیچ جا بند نیست.»

وقتی از س. ط در مورد مهم ترین دغدغه اش پرسیدیم، با لحنی توام با تاسف عنوان کرد: «بلاتکلیفی و نااطمینانی از آینده بزرگ‌ترین دغدغه‌ی من است!» همین حرف او باعث شد سر صحبت را باز کند و از مشکلاتی بگوید که در راه استخدام و پیدا کردن شغل با آن مواجه بوده است. او که الان حدود ۲۶ سال دارد و به تازگی دوران خدمت سربازی را تمام کرده است می‌گوید: «چرا باید جوان بهترین سال‌های زندگی خود را برای گذراندن خدمت، که معمولا به انجام کارهای تکراری و بی فایده می‌گذرد، تلف کند؟!» او در مورد دانشگاه نیز نظر می‌دهد: «دانشگاه فقط برای این است که چهار سال جوانان را مشغول کنند و اجازه ندهند به آینده فکر کند.» در نهایت هم او به همه‌ی کسانی که می‌خواهند به دانشگاه قدم بگذارند توصیه کرد با نگاه باز این راه را انتخاب کنند و خیال نکنند تنها را پیشرفت رفتن به دانشگاه و گرفتن مدرک است.

م. م که به تازگی ازدواج کرده است نسبت به وضعیت دشوار زندگی انتقاد می‌کند. او مسأله‌ی بلاتکلیفی وام ازدواج را مطرح می‌کند و می‌گوید: «معمولا جوانان در ابتدای زندگی خود پول چندانی ندارند و برای شروع، حداقل یک انگیزه‌ی مادی می‌خواهند. ولی متاسفانه دولت به جای این که فکری به حال جوانان محتاج بکند، مثلا طرح وام خودرو را اجرا می‌کند تا وضعیت صاحبان زالوصفت شرکت‌های خودروسازی را پر کند.» او این کار دولت را سیاست بازی تعبیر می کند و ادامه می‌دهد: «این همه فساد اقتصادی در کشور رخ می‌دهد بعدا دولت در مقابل طرح ۲۰ میلیون شدن وام ازدواج موضع گیری می‌کند به این عنوان که توان تامین مالی آن را ندارد!«

635474417909326089

م. ف یکی دیگر از افرادی بود که با او هم‌کلام شدیم. او در پاسخ به سوال ما در مورد مهم‌ترین دغدغه‌ی جوانان علاوه بر بحث شغل، مشکلات ازدواج جوانان را نیز مطرح کرد. او معتقد بود به خاطر مشغولیت جوانان و ترس از ازدواج، سن ازدواج بالاتر می‌رود و همین نکته زندگی را سخت‌تر می‌کند. او می‌گفت: «شاید چند سال پیش کسی توقع نداشت که یک جوان برای ازدواج پول و شغل و خانه داشته باشد، ولی الان همه توقع دارند جوانان همه چیز را از همان اول داشته باشند، خصوصا اگر خودمان را به عنوان دانشجو معرفی کنیم. چون خیال می‌کنند هر کس مدرکی دارد می‌تواند به راحتی شغلی هم برای خودش دست و پا کرده کند!»

***

جوانان در سال‌های اخیر نه تنها از نظر بسیاری از مسئولان به دید فرصت نگریسته نشده‌اند، بلکه نوعی معضل اجتماعی محسوب می‌شدند که باید به انحای مختلف آنان را مشغول نگه داشت. در این آشفته بازار سیاست بازی دولت‌ها، آنان که بیش از همه ضرر می‌کنند و به قیمت بهترین دوران زندگی خود بها می‌پردازند، جوانان هستند.

telegram

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP