چاپ خبــر
بازخوانی برگی از تاریخ شهرستان؛

آغازگر راه شهادت در آران و بیدگل+ تصویر سند

۱۹ اردیبهشت ۵۷ مردم قم در مراسم اربعین شهدای چند شهر کشور تظاهرات کردند. در این تظاهرات شهید علی محمد عبداللهی آرانی یکی از ۹ نفری بود که به شهادت رسید. وی با شهادتش، نخستین شهید شهری لقب گرفت که در ادامه قهرمان عرصه‌ی ایثارگری در کشور شد.

خطب شکن: حسین معینی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر آران و بیدگل/ پس از آن که مردم تبریز در چهلم شهدای قم در ۲۹ بهمن ۵۶ مراسمی برگزار کردند، کم کم برگزاری مراسم اربعین برای شهدای شهرهای مختلف یکی از عناصر کلیدی قیام‌های مردمی در مبارزه با رژیم طاغوت شد.

۱۹ اردیبهشت ۵۷ و با فرا رسیدن چهلمین روز شهدای یزد، جهرم و اهواز، ناگهان تظاهرات گسترده‌ای در ۲۱ شهر کشور برپا شد. در قم، یزد، جهرم و کازرون، نظامیان دست به تیراندازی زدند. تظاهرات آن روز در چند شهر آن چنان گسترده بود که روزنامه اطلاعات از آن به عنوان آشوب و بلوای خونین در قم، تبریز و شیراز یاد کرد.

در این روز در گوشه و کنار کشور تظاهرات مردم ادامه یافت، اما در قم شدت تظاهرات و درگیری با نیروهای دولتی بیش از شهرهای دیگر بود و علاوه بر دستگیری ۱۳۰ نفر در جریان آن، ۹ نفر نیز به شهادت رسیدند. شهید علی محمد عبداللهی آرانی یکی از این ۹ نفر بود که با شهادتش، نخستین شهید شهری لقب گرفت که در ادامه قهرمان عرصه‌ی ایثارگری در کشور و حائز رتبه‌ی نخست در تقدیم شهید به انقلاب شد.

shahid abdollahi

نگاهی به زندگی شهید عبداللهی

شهید علی محمد عبداللهی در ۲۴ آبان ماه ۱۳۳۱ شمسی در یک خانواده از قشر متوسط در آران دیده به جهان گشود. او در سال ۱۳۳۸ به دبستان رفت. او در سال ۱۳۵۱ برای کسب آگاهی بیشتر راهی قم شد و به حوزه‌ی علمیه رفت.

او در سال ۱۳۵۱ ازدواج کرد و صاحب دو فرزند به نام محمد مصطفی و محسن شد. علی محمد در هنگام اقامت در قم، هر جمعه برای شرکت در جلسات اعتقادی که خود تشکیل داده بود به آران و بیدگل سفر می‌کرد.

سرانجام در روز ۱۹ اردیبهشت ۵۷، بعد از خواندن نماز صبح و وداع با خانواده‌ی خود، به اتفاق برادرانش در خانه‌ی عشق قدم می‌گذارد. درست اواسط همین روز بود که بر اثر حمله‌ی وحشیانه‌ی پلیس مزدور برای سرکوبی انقلاب قم، علی محمد که در تظاهرات شرکت کرده بود به طرف خیابان بهار، جنب مدرسه حجتیه کشانده شد و در همان مکان توسط سربازان سوار بر تانک زیر گرفته شد. شهید عبداللهی بر اثر عبور تانک از روی بدنش به شهادت رسید.

***

سند زیر قسمتی از دفتر یادداشت حسین (ابوالقاسم) معینی و اکبر مسجدی است که در اختیار خطب شکن قرار گرفته و روایت‌گر وقایع روز شهادت شهید علی محمد عبداللهی در آران و بیدگل است:

photo_2016-05-06_00-12-22

متن سند: به دنبال کشتار بی‌رحمانه‌ای که به دستور شاه خائن در قم انجام گرفته بود و در آن کشتار عده‌ی کثیری کشته و مجروح شدند یکی از شهیدان از شهر آران [و بیدگل] بود که قبلا به قم رفته بود.

خبر شهید شدن علی محمد عبداللهی بعد از چند ساعت در تمام شهر پیچید و مرد را متاثر کرد و خویشان او برای دریافت جنازه‌ی وی از دژخیمان زحمات زیادی را متحمل شدند. آخر پس از مبارزه با شهربانی و ساواک قم جنازه‌ی شهید را تحویل گرفتند و در همان روز به آران [و بیدگل] آوردند. مردم برای تشییع جنازه‌ی آن شهید قبل از آوردن او به آران [و بیدگل] در شاهزاده‌هادی جمع شده بودند.

شهید مذکور را در شب هنگام حدود ۱۰ هزار نفر با شعار «لا إله إلا الله» و «یا علی» [و] «الله اکبر» تشییع کردند. لازم به تذکر است که ژاندارمری آران [و بیدگل] برای جلوگیری از تظاهرات بعد از تشییع جنازه‌ی شهید عده‌ی زیادی از مامورین را در درب صحن مطهر محمد هلال قرار داده بود و بعد از تشییع جنازه هیچ گونه تظاهراتی برقرار نشد.

telegram

Go to TOP