چاپ خبــر
به مناسبت سالروز وفات حاج علی اخباری؛

مداح انقلابی و مبارز بیدارگر+ صوت

حاج علی اخباری یکی از مداحان پرآوازه آران و بیدگل و کاشان بود که سال‌ها نوای گرم او دل‌های عاشقان اهل بیت(ع) را متاثر می‌کرد…

خطب شکن: یادداشت تحریریه/ عشق اهل بیت(ع) از قدیم الایام در وجود مردم کویری آران و بیدگل وجود داشته است. در این بین افرادی بوده‌اند که نوکری آنان بر درگاه خاندان عصمت(ع) برجسته‌تر بوده است.

وی در ۱۷ مرداد ۱۳۱۸ خورشیدی در آران و بیدگل متولد شد. پدرش محمدعلی نام داشت و از همان کودکی، علی را به خاطر صوت خوشش به قرائت قرآن و اذان‌گویی تشویق کرد.

شرکت مستمر در جلسات قرائت قرآن، صدای رسا و آگاهی کامل به تجوید، باعث شد نام وی به عنوان یکی ا قاریان نمونه منطقه زبانزد شود. او در کنار دیگر فعالیت‌هایش چندین جلسه‌ی قرائت قرآن را در آران و بیدگل بنیان گذاری کرد.

photo_2016-04-27_11-40-54

حاج علی در آغاز جوانی در هیأت حضرت اباالفضل(ع) دهنو مداحی را شروع کرد و تا آخر عمرش به عنوان مداح هیأت مشغول خدمت بود. وی به غیر از هیئت اباالفضلی دهنو، در هیات دروازه دولت کاشان، هیات سجادیه‌ی راوند، هیأت امام حسن مجتبی(ع)،امام رضا(ع) و سجادیه‌ی آران مدیحه سرایی می‌کرد. علاوه بر مداحی هیأت، او به عنوان یکی از بزرگان و خیران محله‌ی دهنو در حل مشکلات مردم می‌کوشید و به نیازمندان کمک می‌کرد.

scan0124

هیأت اباالفضلی(ع) دهنو

راه اندازی انجمن مرکزی مداحان شهرستان، اعزام کاروان‌های زیارتی به خانه‌ی خدا و مرقد مطهر حضرت ثامن الحجج(ع)، خبرنگاری روزنامه‌ی کیهان،آموزگاری دانش آموزان و تلاش برای عمران حرم مطهر امامزاده هلال بن علی(ع)، از جمله فعالیت‌های او بوده است. ضریح مطهر امامزاده محمدهلال(ع) را می‌توان حاصل تلاش‌های این مداح اهل بیت(ع) دانست. علاوه بر این حاج علی در تاسیس کتابخانه‌ی این آستان نیز نقشی موثر داشت.

photo_2016-04-27_11-41-06

این مداح اهل بیت(ع) از ابتدا در مبارزات علیه رژیم شاه شرکت کرد و در قیام تاریخی مردم آران و بیدگل در ۱۵ خرداد ۴۲ یکی از سردمداران بود. وی به همین خاطر تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و مجبور شد چند ماهی را در منزل یکی از آشنایان خود در تهران سپری کند و در نهایت به تهران برود.

در مراسم چهلم وفات سید مصطفی فرزند امام خمینی(ره)، حاج علی اخباری به مداحی پرداخت. پس از آن جلسه بود که عده‌ای از او دعوت کردند در جلسه‌ای منتسب به شاه ملعون در کاشان مداحی کند که وی نپذیرفت و برای انجام امور عام المنفعه به شیراز سفر کرد. در همین مسافرت بود که وی به دلیل تصادف رانندگی به لقاءالله پیوست. برخی وقوع این حادثه را که در ۸ اردیبهشت ۵۷ رخ داد، مشکوک می‌دانند.

در آن زمان عده‌ای که از شیراز جهت شرکت در مجلس ختم مرحوم اخباری به شهرستان آمدند، از فردی به نام حاج صمد تحقیقی نقل کرده بودند که حاج علی اخباری بعد از تصادف به وی زنگ زده و با اعلام خبر تصادفش گفته بود یکی از دوستانم مصدوم شده است و او را برای مداوا به بیمارستان می‌برم. حاج صمد پس از مراجعه به بیمارستان حاج علی را داخل سردخانه دیده بود که تنها یک ضربه به پشت سرش وارد شده و فوت کرده بود.

scan0078

گرامیداشت یاد حاج علی اخباری در هیأت اباالفضلی(ع) دهنو

با وجود آن که حاج علی تقریبا در تمام مداحی‌های خود از آرزوی زیارت اباعبدالله(ع) می‌گفت، در نهایت به آرزوی خود نرسید.

حاج علی در ۱۸ سالگی ازدواج کرد و صاحب شش فرزند شد. دو تن از فرزندان این مداح اهل بیت(ع) راه او را ادامه دادند و به مدیحه خوانی مشغولند.

روز تشییع جنازه‌ی حاج علی اخباری سراسر آران و بیدگل و کاشان غرق در عزا شد و یکی از با شکوه‌ترین تشییع جنازه‌های تاریخ آران و بیدگل به ثبت رسید.

ابیات زیر برگزیده‌ای از یک قصیده ۱۴ بیتی از آقای محمد عظیمی بیدگلی در وصف مداح نامدار اهل بیت(ع) مرحوم حاج علی اخباری است:

صوت داوودی او از همگان دل می‌برد/ منظر یوسفیش موهبت جانان بود

توامان لحن خوش و خوی نکو بر جان داشت/ هر نوای سخنش نغمه‌ای از الحان بود

نام حاج علی و شهرت او اخباری/ با وفا اهل کرم نابغه دوران بود

دانلود: به تزویر ای نامسلمانان

دانلود: روضه امام حسین(ع)

***

پانوشت: در تهیه‌ی این مطلب به صورت آزاد از مطالب موجود در تارنمای رسمی هیأت ابالفضلی(ع) دهنو استفاده شده است.

telegram

  1. بیگانه گفته:

    خدایش رحمت کند. تشکر از شما که یادی از حاج علی اخباری بزگوار کردید

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP