چاپ خبــر
به بهانه‌ی سالروز عروج معلم شهید آران و بیدگل:

از فاو تا بهشت/ نگاهی به زندگی و شهادت سید علیرضا بنی طبا

شهید علیرضا بنی طبا در حالی در هشتم فروردین ۶۵ در فاو به شهادت رسید که سراسر عمر ۲۳ ساله‌ی او سرشار از صحنه‌های زیبایی از افتخار و مبارزه بود.

خطب شکن:  در سراسر این شهر کویری، مردان حماسه سازی زیسته‌اند که نامشان در خاطر مردمان آن هم ردیف غرور و سرافرازی معنا می‌شود.

سید علیرضا بنی طبا از جمله شهدای آران و بیدگل است که در زمان شهادت، فرماندهی گردان ثامن الائمه لشکر نجف اشرف را بر عهده داشت.

در بهمن ماه ۱۳۴۲ اولین فرزند خانواده‌ی سید عباس به دنیا آمد. پدرش که از ارادتمندان امام هشتم بود، نام او را علیرضا گذاشت و از همان کودکی در تربیت دینی او همت گماشت. علاقه‌ی پدر و مادر علیرضا او را به یکی از عاشقان خاندان عصمت(ع) تبدیل کرد، تا جایی که علیرضا از همان کودکی نوحه خوانی برای مصائت اهل بیت را آغاز کرد.

banitaba 07

شهید سید علیرضا بنی طبا (سمت راست) در کنار شهید ناصر شاهمیرزایی

علیرضا در هفت سالگی تحصیل را آغاز کرد. کنجکاوی و هوش وافر او، راهگشای پیشرفت علمی او بود و وی را به یکی از نخبگان شهر تبدیل کرد. به طوری که در تمامی مقاطع تحصیلی، با رتبه‌ی ممتاز به کلاس‌های بالاتر گام نهاد.

او همواره در کنار تحصیل با شرکت در جلسات قرائت قرآن و آموزش معارف اسلامی، از دریای عظیم تعلیمات اسلامی جرعه نوشید و پیشرفت قابل توجهی در تعلیم زبان عربی داشت.

شهید بنی طبا پس از کسب دیپلم تجربی در دبیرستان امام خمینی(ره) کاشان (پهلوی سابق)، به تحصیلات تکمیلی روی آورد و با قبولی در کنکور مراکز تربیت معلم، موفق به کسب مدرک کاردانی دینی و عربی شد. سپس به عنوان دبیر پرورشی به معلمی مشغول شد.

روزهای پر التهاب انقلاب، با زمانی مصادف شد که علیرضا در پایه‌ی سوم متوسطه تحصیل می‌کرد. شهید بنی طبا در آن زمان حضوری فعالانه در مبارزات داشت و یکی از عناصر اصلی تشکیل جلسات سخنرانی روشنگرانه و تکثیر و توزیع اعلامیه‌های امام بود. وی بارها در جریان مبارزات انقلابی از سوی ماموران رژیم شاه مورد ضرب و شتم قرار گرفت، با این حال همواره فعالیت‌های مبارزاتی خود را ادامه داد و منزل پدری او مرکز هدایت انقلابیون شده بود.

او در اطاقی که در پشت بام منزل پدری‌اش قرار داشت به همراه دوستانش با یک دستگاه تایپ قدیمی اطلاعیه‌های امام را از روی نوار پیاده و تکثیر می‌نمود. زمانی که امام(ره) از ارتشیان خواسته بودند دست از برادرکشی بردارند، او با رشادتی بی مثال، در مقابل تهدیدات رئیس پاسگاه آران و بیدگل سینه سپر کرد و پیام امام را با فریاد به اطلاع همگان رساند.

در سال‌های آخر تحصیل دبیرستان، شهید بنی طبا علاوه بر تحصیل به فعالیت در جهاد سازندگی پرداخت. وی همواره بدون هیچ چشمداشتی در فصل درو به کشاورزان بی بضاعت شهر کمک می‌کرد و مدتی برای خدمت رسانی به محرومان سیستان و بلوچستان به آن جا رفت.

banitaba 06

وداع پدر شهید بنی طبا با پیکر مطهر آن شهید

وی در سال‌های جنگ علاوه بر تدریس در آموزشگاه‌های منطقه، مدتی مسئولیت ستاد جنگ آموزش و پرورش را نیز عهده دار شد. شهید بنی طبا در نبردهای مختلف رشادت و شایستگی مثال زدنی از خود نشان داد، به طوری که فرماندهان لشکر ۸ نجف اشرف، پس از عملیات خیبر او را به عنوان معاون یگان دریایی کوثر منسوب کردند. این یگان برای عملیات‌های آبی خاکی تشکیل شده بود و تاکتیک‌های نظامی دشوار متناسب با عملیات‌های این چنینی در آن آموزش داده می‌شد. عملیات بدر پس از خیبر کلید خورد و در آن گردان کوثر به خوبی وارد عمل شد.

شهید بنی طبا در حالی که در روزهای آغازین سال ۶۵ به عنوان فرمانده‌ی جدید گردان ثامن الائمه(ع) لشکر نجف اشرف در حال سرکشی در منطقه‌ی فاو بود، در هشتم فروردین ماه، در راه بازگشت به سنگر با اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید. بعد از شهادت این شهید بزرگوار، پیکر او را به اشتباه به بهشت معصومه(س) قم منتقل کردند. به همین دلیل بود که پیکر او پنج روز پس از شهادتش، در ۱۳ فروردین ۶۵ در بیدگل تشییع و در گلزار شهدای امامزاده حسین(ع) به خاک سپرده شد.

banitaba 02

banitaba 05

تشییع با شکوه پیکر شهید بنی طبا- ۱۳ فروردین ماه ۶۵

banitaba 04

اقامه نماز بر پیکر شهید بنی طبا به امامت مرحوم حجت الاسلام اقدسی

Telegram-khatabshekan

telegram

Go to TOP