چاپ خبــر
به مناسبت سالگرد رحلت مرحوم شیخ عباس محقق بیدگلی:

حکایتی کوتاه از عمری که به خدمت اسلام گذشت

دوم اسفندماه، سالروز رحلت عالمی بزرگوار است که در بیدگل به دنیا آمد و عمرش را در خدمت به اسلام سپری کرد. این یادداشت نگاهی کوتاه به زندگی پربار و خدمات ارزشمند این عالم بزرگ دارد.

خطب شکن: یادداشت تحریریه/ دیروز سومین سالروز درگذشت حجت الاسلام عباس محقق بیدگلی بود. کسی که محضر او مدت‌ها محلی برای گرد آمدن عاشقان علوم الهی و انوار اسلام بود و شاگردان بسیاری از درس‌های ایشان بهره بردند. در این یادداشت به زندگی پربار و خدمات ارزشمند این عالم بزرگ نگاهی کوتاه خواهیم داشت.

روزهای کودکی

حجت الاسلام عباس محقق در سال ۱۳۲۴ خورشیدی در خانواده‌ای به دنیا آمد که اهل علم بودند. او از نوادگان آیت الله محقق بزرگ بود که خدمات و آثار ایشان تا به امروز در اختیار رهروان مکتب اهل بیت(ع) قرار دارد. او در کودکی به همراه پدر به قم مهاجرت کرد و در آن جا اقامت گزید.

شیخ عباس در ۴ سالگی با تشویق‌های پدر به تعلیم و حفظ قرآن روی آورد و علی رغم سن کمش، پس از یک سال موفق به حفظ سه جزء قرآن شد. در ۵ سالگی شیخ عباس برای تحصیل به مدرسه‌ی خدیوی قم رفت و در پایه‌ی اول دبستان ثبت نام کرد. وی همیشه با همان لباس طلبگی در کلاس درس حاضر می‌شد و استعداد و علاقه‌اش به تحصیل، تعجب همسالان و آموزگاران را بر می‌انگیخت.

در آن زمان دانش آموزان تصمیم به برگزاری جلسات دینی به صورت دوره‌ای در منازل یکدیگر گرفته بودند و از آن جا که عباس نوجوان تبحر زیادی در بیان معارف اسلام داشت، با وجود آن که وی همسن آنان بود، او را به عنوان سخنران جلسات هفتگی انتخاب کردند.

SONY DSC

مسجد محقق، یادگاری از خاندان محقق بیدگلی که در ضلع شمالشرقی میدان شهدا قرار دارد

عمری در راه تبلیغ دین

مرحوم محقق پس از تحصیل در حوزه علمیه و طی مدارج علمی، به خاطر احساس تکلیف به تبلیغ دین روی آورد و سفرهای تبلیغی زیادی به شهرهای مختلف کشور را تجربه کرد. تا آن که در ۱۸ سالگی، برای کسب معارف دینی به نجف اشرف مهاجرت کرد و در جوار بارگاه حضرت امیرالمومنین(ع) سکنی گزید.

او پس از چند سال تحصیل در نجف، برای دیدار خانواده به قم بازگشت و در همین سفر از سوی پدرش پیشنهادی برای ازدواج با دختر یکی از روحانیان شهر به نام «آقا سید محمدرضا» دریافت می‌کند.

داستان ازدواج مرحوم محقق

حجت الاسلام محقق در کتابی با عنوان «بر منبر خاطره» سرگذشت خود را به رشته‌ی تحریر درآورده است. در بخشی از این کتاب که در سال ۹۱، کمی پیش از رحلت وی توسط انتشارات انصاریان قم منتشر شده است، داستان ازدواج خود را این گونه روایت می‌کند: پس از آن که خانمی برای ازدواج به او معرفی می‌شود، در حالی که شناخت کاملی از آن دختر و خانواده‌اش ندارد، خوابی می‌بیند و در حرم حضرت معصومه(س) به استخاره روی می‌آورد.

نتیجه‌ی استخاره آیه‌ی ۱۲ سوره نمل است: وَأَدْخِلْ یَدَکَ فِی جَیْبِکَ تَخْرُجْ بَیْضَاء مِنْ غَیْرِ سُوءٍ فِی تِسْعِ آیَاتٍ إِلَى فِرْعَوْنَ وَقَوْمِهِ إِنَّهُمْ کَانُوا قَوْماً فَاسِقِینَ: ای موسی! دست خویش را در گریبانت فرو بر تا  بی هیچ آسیبی سپید و درخشنده بیرون آید الی آخر.

SONY DSC

نمایی از محراب مسجد اعظم محقق

گویا همزمان پدر عروس نیز پس از تحقیقاتی که در مورد شیخ عباس انجام داده بود، استخاره کرده و دقیقا همین آیه نتیجه‌ی استخاره شده بود. با همین دو استخاره که نتایجی مشابه داشته است، شیخ عباس داماد آیت الله گلپایگانی می‌شود…

مقام علمی مرحوم محقق

حجت الاسلام و المسلمین شیخ عباس محقق در محضر عالمانی از جمله مرحوم آیت الله گلپایگانی و آیت الله وحید ‌خراسانی به تحصیل پرداخت. وی پس از رحلت آیت الله گلپایگانی با اجازه‌ی آیات عظام سیستانی و سید محمد روحانی، مسئول امور حسبیه و سایر امور مربوط شد.

وفات

مرحوم محقق در سال‌های پایانی عمر خود به نارسایی کبد دچار شد. در این مدت بود که او به گردآوری خاطرات خود پرداخت. وی در روز چهارشنبه دوم اسفندماه ۱۳۹۱ در یکی از بیمارستان‌های شیراز دار فانی را وداع گفت و در ابن بابویه قم به خاک سپرده شد.

در پی درگذشت این عالم بزرگوار آیات عظام لطف الله صافی گلپایگانی (اینجا) و سید علی سیستانی (اینجا) در پیام‌هایی رحلت او را تسلیت گفتند. در پیام آیت الله صافی گلپایگانی آمده است: «آن فقید سعید عمر خود را در خدمت به اسلام و ترویج معارف نورانی اهل بیت علیهم‌السلام و خادمی و سربازی حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء سپری نمود.»

Telegram-khatabshekan

telegram

Go to TOP