چاپ خبــر
نگاهی به قوت و ضعف‌ برنامه‌های امسال در سالگرد پیروزی انقلاب؛

۱۰ نکته درباره‌ی دهه‌ی فجر ۹۴ آران و بیدگل

در برگزاری مراسم دهه‌ی فجر امسال آران و بیدگل، خصوصا راهپیمایی ۲۲ بهمن نکته‌هایی وجود داشت که تذکر آن می‌تواند در اجرای برنامه‌های سال‌های آینده راهگشای مسئولان و مردم باشد.

به گزارش خطب شکن، ۲۲ بهمن امسال نیز شاهد حضور پر شور مردم در سراسر ایران بودیم، حضوری که مانند هر سال بیعتی با آرمان‌های انقلاب اسلامی بود و نمادی از آمادگی مردم برای حضور در صحنه‌های دفاع از آن به شمار می‌رفت.

آران و بیدگل که در تمام برهه‌های حیات نظام اسلامی حضوری پررنگ و موثر داشته است، دوشادوش همه‌ی مردم ایران در این روز نیز خاطره‌ای دیگر در ذهن تاریخ بر جای گذاشت.

راهپیمایی امسال هم با صلابت و با اتحاد مردم برگزار شد و بر ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب مهر تاییدی دوباره زده شد، حتی از سوی نسل‌هایی که نه انقلاب را دیده و نه در تشکیل آن حضور داشته اند، اما با حضور خود نشان دادند مانند جوانانی که در صدر انقلاب به میدان آمدند و انقلاب را به پیروزی رساندند، پاسداری از آن را وظیفه‌ی خود می‌دانند.

در برگزاری مراسم دهه‌ی فجر امسال، خصوصا راهپیمایی ۲۲ بهمن نکته‌هایی وجود داشت که تذکر آن می‌تواند در اجرای برنامه‌های سال‌های آینده راهگشای مسئولان و مردم باشد. از بین آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. امسال مسئولان ستاد برگزاری دهه‌ی فجر عنایت ویژه‌ای به تزیین معابر و تجلی روحیه‌ی انقلابی در آن داشتند. از این رو از ابتدای دهه خیابان‌های اصلی شهر به صورت گسترده با پرچم‌های ایران تزیین شد و حال و هوای خاصی به این روزهای شهر داد.61513_686
 2. بیش از آن که حضور مسئولان در مراسم‌های مختلف رونمایی، کلنگ زنی و بهره برداری مهم باشد، خدمت رسانی و پاسخگویی آنان اهمیت دارد. به همین دلیل باید توجه داشت که این مراسم‌ها خللی در خدمت رسانی به مردم نداشته باشد و موجب عقب افتادن کار آنان نشود.
  DSC_0063
 3. بهره برداری و اجرای طرح های عمرانی، چیزی است که هر سال در دهه‌ی فجر مورد توجه مسئولان قرار می‌گیرد. با این حال باید این نهیب را به مسئولان زد که چقدر مواظب تهاجم فرهنگی و خطرات مربوط به درون مایه‌های اعتقادی جوانان و نوجوانان این شهرستان که لقب دارالشهدا را یدک می‌کشد هستند؟!
  IMG10032977
 4. برنامه‌های دهه‌ی فجر از ابتدا مراسمی مردمی بوده است و اصلا در صورتی برگزاری آن‌ها زیبا و دلنشین خواهد بود که واقعا خود مردم وارد میدان شوند و به صورت خودجوش برنامه ریزی و اجرای را بر عهده گیرند. امسال البته حضور مردم و گروه‌های مردمی برای اجرای برنامه‌های متناسب با دهه‌ی فجر قابل توجه بود، با این حال به نظر می‌رسد اگر مسئولان حمایت از برنامه‌های مردمی را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهند، در سال‌های آینده شاهد برگزاری بهتر و موثرتر مراسم دهه‌ی فجر خواهیم بود.
 5. با وجود آن که در سیستم اداری امروز کشور، در هر اداره قسمتی به نام روابط عمومی وجود دارد، فعالیت‌های ادارات شهرستان در طول دهه‌ی فجر به خوبی منعکس نشد. حداقل در این چند روز ادارات باید بیشتر به اطلاع رسانی اهمیت می‌دادند. البته ناگفته نماند که برخی ادارات در اطلاع رسانی کوشا هستند، ولی از بس روابط عمومی‌های ادارات شهرستان فشل و کم کارند، این نمونه‌ها را می‌توان تنها چند استثنا قلمداد کرد.
 6. طبیعی است که مسئولان برگزاری مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن با توزیع بنر، پلاکارد، پوستر و پرچم سعی در نمایش یکپارچگی حضور مردم در راهپیمایی دارند. با این حال باید این نکته را هم در نظر گرفت که این کار شاید سبب از بین رفتن ابتکارات مردم و اجرای طرح‌های ابداعی و جدید از سوی آنان می‌شود.
  22 bahman (7)
 7. امسال برای نخستین بار راهپیمایی از سه مبدا مجزا آغاز شد: امامزاده محمدهلال(ع)، هفت امامزاده و مسجد ولیعصر(عج). آران و بیدگل شهر بزرگی نیست که لازم باشد چندین مکان مجزا برای شروع راهپیمایی در آن وجود داشته باشد. با این وجود شاید با اضافه شدن مسجد ولیعصر به مبادی راهپیمایی، بتوان مکانی در بلوار عاملی یا حتی خیابان زینبیه و خیابان سلمقان را هم برای این موضوع اختصاص داد.
 8. مثل چند سال گذشته شاهد اجرای نه چندان مناسب و بی برنامه مجریان و متولیان شعار بودیم، دلیل این امر هم این بود که هماهنگی و برنامه مشخص نداشتند و تقریبا به صورت سلیقه‌ای شعار می‌دادند.
 9. در مسیر راهپیمایی می‌توان برنامه‌های متنوعی اجرا کرد و از این فرصت خصوصا برای آشنا کردن کودکان و نوجوانان با آرمان‌های انقلاب اسلامی بهره گرفت. منتها جای چنین برنامه‌هایی مثل همیشه در راهپیمایی خالی بود.
  22 bahman (33)
 10. شاید به جای برنامه ریزی برای اجرای برنامه‌های متعدد در مقصد راهپیمایی (میدان شهدا) که موجب خستگی و پراکندگی جمعیت می‌شود، بهتر باشد چند برنامه‌ی کوتاه که بیشتر ارائه‌ی مطالب و محتواهای متناسب را مدنظر قرار داده‌اند مورد توجه قرار گیرد.

Telegram-khatabshekan

telegram

 1. نام گفته:

  آفرین
  زدید تو خال

 2. محمدرضا گفته:

  خیلی خوب نکات خوبی را اشاره کردید خصوصا حمایت از برنامه های مردم خیلی مهم است

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP