چاپ خبــر
بیست و چهارمین سالگرد عروج حاج آقا حسین اقدسی بیدگلی؛

یادی از روحانی انقلابی بیدگل

شاید یکی از بزرگ‌ترین خدمات حجت الاسلام اقدسی حضور در راهپیمایی‌های زمان طاغوت و رهبری مردم شهرستان بود. پس از انقلاب این عالم مجاهد مسئولیت کمیته‌ی انقلاب اسلامی را بر عهده داشت.

به گزارش خطب شکن، روحانیت شیعه همواره‌هادی و پیشرو جریان تشیع بوده است و در هر برهه‌ی تاریخ، نقش پررنگ روحانیان را می‌توان دید.

یکی از روحانیانی که در جریان مبارزات انقلابی و پس از پیروزی انقلاب در روشن‌گری مردم نقشی پررنگ داشت، مرحوم حجت الاسلام حاج آقا حسین اقدسی بود. وی که در سال ۱۲۹۹ در بیدگل به دنیا آمده بود، در فضایی مذهبی رشد پیدا کرد و در نوجوانی به حوزه‌ی علمیه راه یافت.

مرحوم ملا آقا محمد اقدسی، پدر حجت الاسلام اقدسی یکی از واعظان سخنرانان صاحب نام منطقه و مادر ایشان از بیت مرحوم آیت الله ملا آقا محمود فاضل بیدگلی بود. آقا محمد اقدسی در دوران رضاخان در مدرسه‌ی هدایت تدریس می‌کرد.

حاج آقا حسین اقدسی تحصیلات دینی را در حوزه علمیه مرحوم آیت الله میر سید علی یثربی آغاز کرد و پس از طی مراحل مقدمات و بخشی از دوران سطح، به تبلیغ و ارشاد مردم آران و بیدگل پرداخت.

aqdasi-1

در وسط تصویر حجت الاسلام اقدسی در کنار مرحوم حجت الاسلام حسین علی حقیقیان دیده می شود. این عکس مربوط به یکی از راهپیمایی های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است.

قبل از انقلاب در بیدگل روحانیان زیادی حضور نداشتند و به همین خاطر حاج آقا حسین تقریبا نیمی از بیدگل را تحت پوشش فعالیت‌های تبلیغی خود داشت که مختص آباد و توی ده، مرکز اصلی آن بود. وی خصوصا در ماه رمضان، فعالیت‌های خود را افزایش می‌داد و در پنج مسجد در پنج محله‌ی بیدگل اقامه‌ی جماعت می‌کرد. ارادت این عالم بزرگوار به اهل بیت(ع) نیز بسیار قابل توجه و زبانزد بود.

شاید یکی از بزرگ‌ترین خدمات حجت الاسلام اقدسی حضور در راهپیمایی‌های زمان طاغوت و رهبری مردم شهرستان بود. پس از انقلاب این عالم مجاهد مسئولیت کمیته‌ی انقلاب اسلامی را بر عهده داشت.

aqdasi (2)

مرحوم حجت الاسلام اقدسی در یکی از انتخابات اوایل انقلاب

با وجود آن که حاج آقا حسین اکثر مدت عمر خود را در مبارزه با بیماری دیابت گذراند، هرگز فعالیت‌های تبلیغی ایشان تعطیل نشد و وی همواره مشغول ادای وظایف دینی خود بود.

حجت الاسلام اقدسی در نهایت در حالی که ۴ فرزند دختر از خود به جا گذاشته بود، در ۲۴ دی ماه ۱۳۷۰ شمسی در ۷۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

خاطرات بسیاری در ذهن نسلی از مردم بیدگل از وی باقی مانده است. مهربانی و گشاده رویی حاج آقا حسین اقدسی بزرگ‌ترین ویژگی وی بود. به همین خاطر است که در مراسمی که تقریبا هر ساله برای یادبود این عالم بزرگوار برگزار می‌شود مردم حضوری بسیار پرشور دارند. حاج آقا حسین نمونه‌ای از روحانیان برآمده از مردم بود که عمر خود را صرف هدایت و روشن‌گری کرد و در ذهن‌ها به جا ماند.

سایر مطالب در مورد مشاهیر آران و بیدگل:

گوشه‌ای از زندگی ملا محمدجعفر بحرینی آرانی/ مات شیخ القوم…

به بهانه سالروز درگذشت ادیب بیضایی/ عروج ابن‌الروح

به مناسبت سالگشت درگذشت پرتو بیضایی/ فروغ «‌پرتو‌» خاموش شد

به بهانه‌ی سالروز رحلت حجت الاسلام شیخ عزیزالله شکوری/ عالم پارسای محله‌ی وشاد

به بهانه‌ی سالروز درگذشت حاجیه خانم منیره یوسفیان/ یادی از زندگی‌ زینب‌گونه‌ بانوی عرصه‌های تبلیغ اسلام

به مناسبت سالروز رحلت سید شهاب الدین موسوی/ «شهاب» آسمان ادب آران و بیدگل

Telegram-khatabshekan

telegram

Go to TOP