چاپ خبــر
به بهانه بیست و هفتمین سالروز درگذشت شهاب الدین موسوی؛

یادی از «شهاب» آسمان ادب آران و بیدگل

شهاب الدین موسوی پیش از انقلاب نیز در جلسات این انجمن شرکت می کرد، ولی از سال ۶۳ و پس از استاد حجت الاسلام علی تشکری، از بنیان گذاران انجمن ادبی و کتابخانه آستان محمد هلال(ع)، مدیریت آن را عهده دار شد.

خطب شکن: سید شهاب الدین موسوی آرانی در سال ۱۳۰۴ در آران و بیدگل به دنیا آمد. او فرزند علی اکبر و عضوی از خانواده ای خوش ‌نام و اصیل بود.

شهاب الدین خواندن و نوشتن را ابتدا در مکتب ‌خانه‌های شهرستان فرا گرفت و سپس در مدرسه‌ی هدایت به تحصیل پرداخت. وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی به تهران رفت و در آن جا ساکن شد. موسوی در تهران در بنگاهی خصوصی به کار حسابداری مشغول شد.

سید شهاب الدین موسوی در جوانی شعر گفتن را به صورت جدی دنبال کرد و در چند انجمن ادبی، از جمله انجمن ادبی ایران، انجمن ادبى تهران، انجمن ادبى کلبه‏ى سعدی و انجمن ادبى صائب عضو شد. محمد علی ناصح بزرگ‌ترین استاد و راهنمای موسوی برای پیشرفت در شاعری بود.

شهاب الدین دوستی نزدیکی با سید عبدالکریم امیری فیروزکوهی، مهرداد اوستا، سید حسن سادات ناصری، ادیب برومند، مشفق کاشانی و ذکایی بیضایی داشت و از محضر آنان بهره می‌جست. او مدتی در تهران دبیر یکی از انجمن‌های ادبی بود. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، او در تایید قیام مردم ایران علیه رژیم شاه، به سرودن اشعار حماسی دست زد و نمونه هایی از اشعار قابل توجه خود را در این دوره سرود.

پس از پیروزی انقلاب سید شهاب الدین موسوی به کاشان سفر کرد و چند سال اداره‌ی شعبه ای از انجمن ادبی بنیاد ۱۵ خرداد این شهر را بر عهده گرفت. وی سال‌ها در کلاس‌های هفتگی انجمن به آموختن فنون شاعری و رموز شعر به جوانان پرداخت.

احیای انجمن ادبی آران و بیدگل که سال‌ها در فعالیت‌های آن وقفه افتاده بود از جمله بزرگ‌ترین خدمات این شاعر بزرگ به شعر و ادب شهرستان بود. شهاب الدین موسوی پیش از انقلاب نیز در جلسات این انجمن شرکت می کرد، ولی از سال ۶۳ و پس از استاد حجت الاسلام علی تشکری، از بنیان گذاران انجمن ادبی و کتابخانه آستان محمد هلال(ع)، مدیریت آن را عهده دار شد. با توجه به این که شهاب الدین موسوی همزمان با مدیریت انجمن ادبی ۱۵ خرداد، جلسات انجمن هلال را نیز مدیریت می کرد، دوره ی مسئولیت وی را می توان یکی از نقاط برجسته ی دوران حیات این انجمن دانست. این فعالیت های موسوی موجب شد توجه به تشکیل انجمن های ادبی بیشتر شود، تا جایی که مقارن فوت این شاعر تعداد انجمن های ادبی شهرستان به قدری زیاد شد که توجه به انجمن ادبی هلال کمتر شد و فعالیت های آن رو به افول نهاد.

استاد موسوی که در اشعار خود به  «موسوی» تخلص می‌کرد در نهایت در ۱۴ دی ماه ۱۳۶۸ در ۶۴ سالگی دار فانی را وداع گفت و در جوار آستان مقدس امامزاده محمد هلال(ع) به خاک سپرده شد.

با وجود آن که موسوی بیشتر غزل می سرود، از او اشعاری در قالب های مختلف به جا مانده است. زبان ساده و به کار بردن تعابیر سهل و ممتنع، از جمله ویژگی های شعری این شاعر بزرگ آران و بیدگل است. رثای اهل بیت(ع) موضوع بیشتر اشعار شهاب الدین موسوی است. همچنین دیوان اشعار وی تحت عنوان «دیوان اشعار سید شهاب موسوی آرانی» در سال ۱۳۷۹ توسط انتشارات محتشم در ۲۱۶ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

telegram

 1. باسلام
  آیا شما در جریان هستید که برخی از این مشاهیر از جمله زنده یاد سید شهاب الدین موسوی ومرحوم مایل آرانی(شیخ محمد سلطان محمدی ) پدر بزرگ بنده و مرحوم رجایی در آستان مقدس محمد هلال (ع)مدفون هستند ولی شما نمیتوانید محل دفن آنهارا پیداکنید چون هیچ کدام سنگ قبر ونشانی ندارند!!!???۰خدا همه بزرگان ومشاهیر وگذشتگان را رحمت کند
  زنده باد ایران ????✋?✋?✋? یاعلی

 2. مدرسه... گفته:

  خداقوت..مطلب خوبی بود.واقعا چنین بزرگانی در شهر ما به فراموشی سپرده شدند..

 3. شوت گفته:

  این از خوش ذوقی هیات امنا زیارت و زمامداران فرهنگی شهرمون است خسته نباشن

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP