چاپ خبــر
بازنشر/ نگاهی به مراسم روز حماسه و ایثار آران و بیدگل؛

برنامه‌هایی که مردم بزرگ‌ترین غائب آن بودند

مراسمی که برای روز حماسه و ایثار آران و بیدگل برگزار شد، بیشتر جنبه‌ی دولتی و اداری داشت و مردم حضور کمی در آن داشتند. از این رو در سال‌های آینده هم از نظر اطلاع رسانی و هم از نظر حضور مردم، باید برنامه ریزی‌های بهتری صورت گیرد.

خطب شکن: سال گذشته برای نخستین بار، چهارم دی ماه به بهانه آغاز عملیات کربلای ۴ به عنوان روز حماسه و ایثار آران و بیدگل گرامی داشته شد. پس از اتمام برنامه های این روز، خطب شکن نقدی را بر شیوه های گرامیداشت این روز نوشت که امسال پیش از برگزاری این مراسم ها، برای یادآوری و تذکر مجدد به مسئولان، بازنشر داده می شود.

*****

نخستین روزی که به نام آران و بیدگل بود گذشت و تجربه‌ای جدید برای مسئولان به دست آمد. در این مجال قصد داریم نگاهی کوتاه به قوت و ضعف‌های برگزاری مراسم این روز داشته باشیم تا در آینده مسئولان با تیزبینی در راستای تقویت برنامه‌ها بکوشند.

پر شدن یک جای خالی

آران و بیدگل یکی از شهرهای نمونه‌ی کشور در زمینه‌ی اجرای برنامه‌های قرآنی و عزاداری اباعبدالله(ع) است که پخش مستقیم آیین جزءخوانی در ماه مبارک رمضان و عزاداری‌های سنتی شهرستان در محرم، نشان از توجه همگانی به آن دارد.

با وجود این برجستگی‌ها، ایثارگری‌های این شهرستان که آن را به جایگاه نخست در بین شهرهای کشور در این زمینه رسانده است، آن چنان که باید برجسته نشده بود. از این رو وجود روز حماسه و ایثار آران و بیدگل که در آن برنامه‌هایی در خور جایگاه شهرستان در زمینه‌ی تکریم شهدا اجرا شود، به عنوان ضرورتی که از آن غفلت شده، مطرح بود.

kojaiid-ey-shahidane-khodaii2

آران و بیدگل از روز ۱۵ خرداد ۴۲ تاکنون در صحنه‌های مختلف انقلاب حاضر بود، با این حال انتخاب ۴ دی ماه، که سالروز آغاز عملیات‌های کربلای ۴ و ۵ است، به عنوان روز حماسه و ایثار شهرستان، انتخابی در خور و برازنده بود. روز حماسه و ایثار آران و بیدگل باید فرصتی شود تا ایثارگری‌های جوانان این شهرستان در عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی، به همگان شناسانده شود.

مراسمی در بی‌خبری شهر

در گفتگوهایی که خبرنگاران خطب شکن با مردم داشتند، اطلاع آنان از این روز و دلیل نامگذاری ۴ دی ماه به عنوان روز حماسه و ایثار آران و بیدگل، بسیار اندک بود. حتی بسیاری از مردم خبر از برنامه‌هایی که قرار بود به این مناسبت برگزار شود نداشتند.

ghavami

رسانه‌های شهرستان نیز کمتر به این مناسبت توجه داشتند. حتی مسئولان که معمولا در مناسبت‌های مهم، صدور پیام و دعوت نمادین از مردم را به عنوان یکی از کارهای معمول انجام می‌دادند، در این مورد ظهور مناسبی نداشتند!

البته فضاسازی‌های مختصر و تبلیغات محیطی اندکی در قالب چاپ و نصب بنر و پوستر انجام شده بود، با این حال نمی‌توان آن را در خور و شایسته‌ی روز حماسه و ایثار دارالشهدا دانست.

جای خالی مردم

برنامه‌های امسال در حالی برگزار شد که به نظر می‌رسید می‌توان با حضور بیشتر نهادهای مردمی، رنگ و بوی دیگری به این روز داد. همزمان با یادواره‌ی شهدای شهرستان که در شب ۴ دی در مصلای نماز جمعه برگزار شد، چندین برنامه‌ی مردمی در نقاط مختلف شهرستان برگزار می‌شد که علاوه بر پراکنده کردن توجهات از این روز بزرگ، باعث کاهش کیفیت برگزاری مراسم شده بود.

02

01

با وجود تدابیری که برای برگزاری باشکوه مراسم یادواره‌ی شهدا اندیشیده شده بود، بسیاری از صندلی‌ها خالی ماند. دعوت از خانواده‌ی شهدا نیز، که باید جایگاهی ویژه در چنین برنامه‌هایی داشته باشند، حلقه‌ی مفقوده‌ی مراسم یادواره بود.

هم چنین برای حضور بانوان در مراسم، مکان مناسبی تعبیه نشده بود و آنان مجبور بودند از ورودی تنگ و باریک آقایان وارد مصلی شوند، اتفاقی که باعث زحمت و رنجش آنان می‌شد.

03

04

برنامه‌های دیگر

غبارروبی از مزار شهدای شهرستان و دیدار خانواده‌ی شهدا یکی دیگر از برنامه‌هایی بود که صبح پنجشنبه با حضور مسئولان شهرستان برگزار شد. البته این مراسم هم اطلاع رسانی گسترده‌ای نداشت و می‌توانست در فضایی گسترده تر برگزار شود.

در حاشیه برگزاری یادواره شهدا نیز نمایشگاهی برپا شده بود که حال و هوای جالبی به مراسم بخشیده بود. این نمایشگاه از کارهای قابل قبولی بود که افزایش زمان و گسترش مکان برپاییآن می تواند نسل جدید را از نزدیک با نمودهایی از دفاع مقدس آشنا کند.

05

در کل مراسمی که برای روز حماسه و ایثار آران و بیدگل برگزار شد، بیشتر جنبه‌ی دولتی و اداری داشت و مردم حضور کمی در آن داشتند. البته برای نخستین سال برگزاری چنین مراسمی نباید بیش از این توقع داشت، با این حال در سال‌های آینده هم از نظر اطلاع رسانی و هم از نظر حضور مردم، باید برنامه ریزی‌های دیگری صورت گیرد.

telegram

 1. شب هشتم گفته:

  سلام
  شاید از برنامه های “رفع تکلیف محور” توقع بیشتری نمی رود!

 2. حمید گفته:

  سلام
  چندماه پیش هم که یادواره ی شهدای شهرستان برگزارشد توی زیارت.
  الان دوباره؟؟!!!
  این همه اتلاف هزینه برای چی اخه
  مردم زده میشن معلومه که استقبال کم میشه

 3. ابوالفضل گفته:

  یادواره مثل زیارت باید مردمی باشد بسیجیان خالصا”وارده فضای یادواره شده بودند جمعیت جوان وغیردولتی بودن مراسم ،نچیندن صندلی ،دوبارخالی وپرشدن جمعیت مراسم ، مداح وسخنران به روز کشوری از محاسن یادواره مهرماه بود بعضی خواستنددریادواره دی ماه خودرایا مجموعه خودرامطرح کنندولی شهداء به عکس اینکار به آنها نشان دادندبه هرحال دراین یادواره کسانی بودن که کار خالصانه انجام دادند که انشاءالله قبول باشه

 4. بی نام گفته:

  خیلی گفتن این حرف ها خوب است باید انتقاد کرد به مسئولان تا بدانند کارشان چقدر اشکال دارد. اگر مردم زبان انتقاد داشته باشند و این حرف ها را به گوش مسئولان برسانند آنها هم حواسشان را جمع میکننند. من از سایت شما متشکرم که حرف خیلی ا مردم را زدید. این همه پول خرج می شود و این همه حقوق می گیرند این کارمندها ولی خروجی اش اصلا به درد نمی خورد

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP