چاپ خبــر
رئیس شورای اسلامی محمدآباد مرکزی از مشکلات این روستا می گوید:

تعطیلی واحد پرورش شترمرغ محمدآباد/ خسارت‌های کم‌آبی بر دوش کشاورزان روستا

علی احمدی گفت: دو واحد پرورش شترمرغ در محمدآباد فعال بودند که در حال حاضر به دلیل عدم بازار برای فروش محصولات، یکی تعطیل شده و دیگری به سختی در حال فعالیت است.

به گزارش خطب شکن، رئیس شورای شهر محمدآباد مرکزی با اشاره به فعالیت واحدهای پرورش شترمرغ فعال در این روستا اشاره کرد و گفت: دو واحد پرورش شترمرغ در محمدآباد فعال بودند که در حال حاضر به دلیل عدم بازار برای فروش محصولات، یکی تعطیل شده و دیگری به تولید جوجه اختصاص یافته است.

علی احمدی با بیان مهاجرپذیر بودن محمدآباد به خاطر موقعیت جغرافیایی آن و نزدیکی به شهر کاشان در این مورد اضافه کرد: در روستای محمدآباد ۳۹ خانواده‌ی افغان با جمعیتی نزدیک به ۲۰۰ تن ساکن هستند.

وی در ادامه با اشاره به این که کشاورزی پایه‌ی اصلی اشتغال مردم محمدآباد است در این مورد خاطرنشان کرد: گندم، جو، پنبه، صیفی جات و میوه‌هایی همچون انگور، انجیر، توت، سبزیجات و بادمجان از تولیدات عمده کشاورزان این منطقه است.

احمدی با بیان این که به کارگیری شیوه‌های نوین آبیاری از ضروریات بخش کشاورزی محمدآباد است تصریح کرد: کشاورزی محمدآباد به صورت خرده بخشی و غرق آبی است که باعث اتلاف بسیار منابع آب می‌شود.

رئیس شورای اسلامی محمدآباد مرکزی با اشاره به این که در گذشته آب بخش کشاورزی با استفاده از قنوات مدآباد، حوچه، عزیز آباد و… تامین می‌شد افزود: در دهه‌های اخیر، چاه‌های عمیق جای قنوات را گرفته‌اند و چاه‌های چاه‌بالا، چاه‌پایین و چاه‌برقی آب مورد نیاز کشاورزان را فراهم می‌کند.

وی به مشکل کمبود آب نیز اشاره کرد و اظهار داشت: کمبود آب در سال‌های اخیر ضررهای بسیاری را به کشاورزان محمدآباد وارد کرده است.

گفتنی است محمد آباد از روستاهای بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل است که در ۱۱ کیلومتری غرب مرکز شهرستان و ۱۳ کیلومتری مرکز کاشان و در کنار خط راه آهن سراسری قم کاشان قرار دارد. این روستا از شرق با روستای علی آباد، از جنوب با یزدل، از شمال با کویر مرکزی ایران و از غرب با سفیدشهر هم‌جوار است.

telegram

Go to TOP