چاپ خبــر
گنجه وبلاگی (قسمت هفدهم):

حکایت مرنجاب

بسیاری از اتفاقات به دلیل پرت بودن منطقه گردشگری است. شاید اگر یک روستا به سبک سنتی در مرنجاب ساخته شود و عده ای از علاقمندان گردشگری به آنجا رفته و ساکن شوند بسیاری از مشکلات کاسته شود.

به گزارش خطب شکن، داغ‌ترین موضوع این روزهای شهرستان آران و بیدگل بی‌شک بحث مرنجاب است. منطقه‌ای گردشگری که مدیریت و برنامه‌ریزی برای آن سالیانی است در دسترس‌ترین موضوع برای گفتگوها و وعده‌های مسئولان مختلف و کارشناسان و حتی مردم محلی است.

در هفته‌ای که گذشت و با اعلام ممنوعیت ورود گروه‌های گردشگری مختلط به مرنجاب با دستور دادستانی استان، یکبار دیگر مرنجاب کلیدواژه اصلی اخبار شهرستان شد. علیرضا توحیدی سردبیر نشریه منادی شهر و نویسنده وبلاگ «در حوالی کویر» در آخرین پست وبگاه خود نگاهی داشته است به این حادثه و حکایتی جدید از مرنجاب روایت می کند:

***

Capture

در هفته ای که گذشت مهمترین بحث در آران و بیدگل ممنوعیت ورود گروه های گردشگری مختلط به مرنجاب بود. حدود دو ماه قبل یعنی در دهه اول ماه محرم سایت رجانیوز گزارشی از بدحجابی های گردشگران کویر منتشر کرد یکی دو روز بعد همین گزارش در سایت ای بی نیوز بازتاب یافت. چند روز بعد پیامک هایی در سطح وسیع به گوشی های شهروندان آران و بیدگل رسید که در اعتراض به این اقدام موهن در دفتر امام جمعه حضور یابید. اما یکی دو ساعت مانده به ساعت گردهمایی پیامکی دیگر رسید که در پی جلساتی قرار شد موضوع پیگیری شود و نیازی به تجمع نیست.

در روز بیستم آذر خبرگزاری ها از بخشنامه دادستان آران و بیدگل خبر دادند که خواستار عدم حضور گروه های مختلط در مرنجاب و شهر اویی نوش آباد شده بود. این خبر آن چنان مهم بود که بسیاری از خبرگزاری های داخلی و حتی شبکه بیگانه ی بی بی سی به انعکاس آن پرداختند..و اما این داستان در این محدوده پایان نیافت و برخی از شرکت های گردشگری راجع به این موضوع اظهار نظر کردند. به عقیده آنها باید فرهنگسازی شود. دو سه روز بعد خبرگزاری ها از قول معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری نوشتند که فقط ورود تورهای غیر مجاز به منطقه مرنجاب ممنوع است و اما چند نکته:

الف) برخلاف بسیاری از مناطق گردش پذیر استان اصفهان مثل میدان امام، باغ فین و روستای ابیانه قدمت حضور مسافر و گردشگر در مرنجاب چندان نیست و به ده – پانزده سال اخیر می رسد. بنابراین هنوز بحث توجه به مرنجاب جوان و نیاز به برنامه ریزی دارد.

 ب) در سالهای اخیر برخی از مناطق اطراف مثل قمصر و نیاسر و حتی نوش آباد از لحاظ پذیرش گردشگر پیشرفتهای بسیاری داشته اند که بررسی راهکارهای آنها بسیار مفید است.

ج ) یکی از نکات کویر وسعت منطقه است که باعث می شود نظارت بر آن سخت و تا حدودی غیر ممکن باشد. این امر نه تنها در امر پوشش زنان بلکه اتفاقاتی مثل گم شدن، تصادف و امداد رسانی مشهود است.

د ) حدود ۱۵ سال قبل شرکت یکتاتوسعه زمینهای اطراف قلعه را خرید. این امر باعث شده است سرمایه گذاران علاقه کمتری به هزینه در این منطقه داشته باشند.

ه ) در حال حاضر شرکت تعاونی دهیاری های آران و بیدگل مدیریت قلعه مرنجاب را بر عهده دارد. ولی ورودیه کویر که در فلکه فولاد اخذ می شود به حساب شورای اسلامی شهرستان واریز می شود.

و ) گردشگری یک صنعت است. صنعتی پرسود و اشتغالزا. وقتی صحبت از صنعت پیش می آید بحث سرمایه گذاری هم مطرح است. چه قدر در صنعت گردشگری آران و بیدگل سرمایه گذاری شده است؟! برای آنکه مقایسه ای پیش بیاید لازم است یادآور شویم که در شهرک های صنعتی آران و بیدگل بیش از ۵۰۰ شرکت فرش ماشینی فعالیت دارد. اگر سرمایه هر شرکت را ۲ میلیارد تومان بدانیم یعنی در این شهرک ها بیش از ۱۰۰۰ میلیارد سرمایه گزاری شده است. اما آیا می توان گفت در صنعت گردشگری آران و بیدگل  یک صدم این مقدار یعنی۱۰ میلیارد سرمایه گذاری شده است؟!!

ز) رونق گردشگری یک صنعت نیست بلکه از آن فراتر است. در بحث اقتصادی گردشگری باعث می شود تمام بخشهای جامعه با هم رشد کند. از صاحبان اقامتگاه تا فروشندگان و رانندگان وسایل نقلیه. گردشگری باعث شناخت داشته های فرهنگی شهر و ایجاد اعتماد به نفس می شود. گردشگری در ساماندهی فضاهای تاریخی تاثیر مثبت زیادی دارد.  گردشگری باعث می شود شهروندان با افراد جامعه های دیگر ارتباط داشته باشند تا از تجارب آنها استفاده شود. با این همه اگر کار گردشگری با دقت و برنامه ریزی همراه نباشد ممکن است آثار و تبعات منفی از لحاظ اجتماعی ، فرهنگی و حتی تخریب زیست محیطی به همراه داشته باشد.

ح ) یکی از رقبای گردشگری کویر مرنجاب، روستای مصر در شهرستان خور و بیابانک است. این روستا با جمعیت ۱۲۰ نفری در فاصله ی ۴۵ کیلومتری جندق قرار دارد .و گردشگرانی که از تهران عازم مصر می شوند باید ۱۱ ساعت رانندگی کنند . از لحاظ جاذبه های گردشگری کویر آران و بیدگل با دارا بودن قلعه تاریخی ،چاه و قنات و دریاچه نمک نزدیکی به شهرهای بزرگی مثل قم و تهران و اصفهان فراتر از کویر مصر است حُسن مهم مصر آن است که در آنجا گردشگر در کنار مردم بومی است  و علاقه مند است به آداب و رسوم مردم احترام بگذارد. اما متاسفانه قلعه مرنجاب تا شهر آران و بیدگل حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. بنابراین بسیاری از اتفاقات به دلیل پرت بودن منطقه گردشگری است. شاید اگر یک روستا به سبک سنتی در مرنجاب ساخته شود و عده ای از علاقمندان گردشگری به آنجا رفته و ساکن شوند بسیاری از مشکلات کاسته شود.

ط) شهر آران و بیدگل اگر چه دارای قدمت دیرینه ای است اما به جز چند امامزاده و مسجد اثری قابل تماشا برای گردشگر ندارد.( بناهای مذهبی مشتریان خاص خود را دارد.) چاره کار آن است که فضاها و محیط های متناسب با گردشگر احداث شود. برای نمونه در شهر اصفهان یا قمصر با وجود جاذبه هایش باغ پرندگان احداث شده است. موزه ، پارک بیابان گردی ( شامل مجموعه ای از گیاهان و جانوران مناطق بیابانی)  ، باغ وحش و مجموعه ورزشی بازیهای ساحلی و …. مواردی است که باید روی آن فکر و مهمتر از آن برای یافتن سرمایه گذار تلاش شود.

Telegram-khatabshekan

telegram

Go to TOP