چاپ خبــر
اعلام نظر صریح امام جمعه آران و بیدگل درباره حادثه مرنجاب:

مرنجاب همواره دغدغه مردم شهرستان بوده است/ انتشار عکس‌های کشف حجاب مرنجاب درست نبود

فعالیت‌ها برای نظارت بر بیابان‌های اطراف شهر تا حدودی صورت گرفته است، با این حال مشاهده می‌شود افرادی از اهالی خود شهرستان به عنوان بلد و راهنمای کاروان، گردشگران را از بیراهه، به مرنجاب می‌برند و باعث بروز مشکل می‌شوند.

به گزارش خطب شکن، چندی پیش عکس‌هایی در رسانه‌های مختلف از کشف حجاب گروهی از زنان گردشگر در منطقه‌ی مرنجاب منتشر شد. انتشار این تصاویر در حالی رخ داد که این اتفاقات هم‌زمان با هفتمین روز شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) رخ داده بود. با انتشار این عکس‌ها، غیرت دینی مردم شهیدپرور آران و بیدگل باعث ایجاد حرکت ‌های خودجوش مردمی، خصوصا محکومیت حادثه در شبکه‌های مجازی شد.

در این جا گفتگویی در مورد ابعاد این حادثه و وضعیت کنونی منطقه‌ی مرنجاب، با آیت‌الله سید محمد موسوی، امام جمعه محترم شهرستان ترتیب داده‌ایم که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم:

***

در ابتدا از کلیه مردم شهیدپرور شهرستان به خاطر واکنش‌های غیرتمندانه‌ای که به این وقایع نشان دادند تشکر می کنم. ضمن این که از جوانانی که در اعتراض به وقوع این اتفاقات تجمعی را تشکیل دادند تشکر می‌کنم. واقعا این روحیه‌ی نهی از منکر جوانان شهرستان را باید قدر دانست.

نباید وضعیت به شکلی باشد که بخشی از خاک حوزه‌ی استحفاظی آران و بیدگل شرایطی داشته باشد که بعضی از گردشگران در آن هر کاری بخواهند انجام دهند. مردم شهرستان به و ارزش‌های دینی پای‌بندند و این اتفاقات مطابق میل هیچ کس نیست.

مرنجاب همیشه دغدغه بوده است

در طول چند سالی که در محضر مردم آران و بیدگل بوده‌ایم، همواره یکی از دغدغه‌های انقلابیون و حزب‌اللهی‌ها مسأله مرنجاب بوده است.

تشکیل کمیته مرنجاب

شهرستانی که از نظر ایثارگری، اقامه‌ی نمازهای جمعه و جماعت، برنامه‌های قرآنی و عزاداری محرم نمونه است، نباید درگیر چنین مسائلی شود. اگر یک زخم کوچک گوشه‌ی یک صورت زیبا بنشیند، قیافه را بر هم می‌زند، ما نمی‌خواهیم یک لکه‌ی ریز پلیدی بر قامت شهرستان باشد که چهره‌ی آن را خراب کند.

از چندین سال قبل گزارش‌ها و عکس‌هایی به دست بنده می‌رسید که باعث شد ستادی تحت عنوان «ستاد احیای امر به معروف» تشکیل شود. در زیر چتر این ستاد هم کمیته‌ای به نام «کمیته‌ی مرنجاب» با شرکت نیروی انتظامی، سپاه، آموزش و پرورش، فرمانداری، سازمان تبلیغات و چند نهاد دیگر تشکیل شد تا راه‌های جلوگیری از مسائل ناپسند مربوط به مرنجاب بررسی شود.

این کمیته چندین جلسه برگزار کرد و در نهایت نظر خود را این گونه بیان کرد که باید برای ساماندهی به اوضاع این منطقه، کارها و برنامه‌های فرهنگی برگزار شود. برگزاری نماز جماعت، قرائت دعای کمیل و ندبه، اعزام روحانی و مبلغ و فراهم کردن حضور افراد حزب‌اللهی و معتقد برای تنگ کردن عرصه بر افراد شرور و لاابالی از جمله پیشنهادهای آنان بود.

به همت اداره تبلیغات، چند وقتی روحانی به منطقه اعزام شد و در دو هفته‌ی اول سال، که اوج استقبال گردشگران از مرنجاب است، مراسم مذهبی مثل دعای ندبه و کمیل و نماز جماعت سه وقته برگزار شد.

همزمان نیروی انتظامی هم با برپا کردن یک پست ایست و بازرسی اوضاع را کنترل کرد. همین کار باعث شد اتوبوس‌ها و ماشین‌هایی که بدون مجوز و رعایت نکات اخلاقی تردد می‌کردند، از راه خود برگردند و وارد منطقه نشوند. بر اثر این کنترل‌ها اعتراضات بسیاری بر ما وارد شد، ولی نکات اخلاقی برای ما مهم‌تر بود.

راه مرنجاب بسته شد

پس از این، نهادهای مختلف به خاطر مسائل مالی امکان نظارت بر منطقه را از دست دادند. به همین خاطر در نهایت با حکم دادستانی جاده‌ی اصلی منتهی به مرنجاب بسته شد. این کار هم اعتراض بسیاری را از نهادهای مختلف موجب شد. با این حال تامین امنیت اخلاقی برای حضور گردشگران، یکی از شرط‌های بازگشایی راه منطقه عنوان شده بود.

بالاخره هم به شرط حفظ امنیت اخلاقی راه گشایش یافت. ولی همچنان شاهد حضور برخی گروه‌های گردشگر بدون رعایت شئونات بودیم.

این منطقه حساس است

اگر نظارت بر مرنجاب وجود نداشته باشد، ممکن است از لحاظ امنیتی هم باعث بروز مشکلاتی شود. کما این که قبلا هم در چندین نوبت چندین نفر را که تحت عنوان گردشگر در منطقه حاضر شده بودند، در حین عملیات جاسوسی شناسایی و دستگیر کردند. بعید نیست این جا مرکزی برای عملیات‌های خرابکارانه شود.

mosavi-930518

کارهایی که انجام شده است

در صحبت‌هایی که بنده با جناب استاندار انجام دادم، ایشان قول‌هایی برای مساعدت دادند. حتی خود ایشان هم برای حل موضوع علاقمند بودند.

علاوه بر این با شرکتی که در مزایده نیز موفق شده بود گفتگویی انجام دادیم که وی گفت فقط داخل قلعه در این مزایده واگذار شده است و مسئولیت اطراف قلعه با آنان نیست. هر چند به نظر می‌رسد در قبال نظارت بر اطراف قلعه نیز باید تعهداتی وجود داشته باشد.

البته این شرکت برای نظارت بر خود قلعه فعالیت‌های خود را انجام خواهد داد ولی مشکل اصلی، بیابان‌های اطراف قلعه است که نظارتی هم بر آن وجود ندارد. به هر حال با کمک گرفتن از نهادهای نظارتی، قرار بر این شد که عبور و مرور جاده اصلی مورد نظارت قرار گیرد.

همشهری‌هایی که ضربه می‌زنند

فعالیت‌ها برای نظارت بر بیابان‌های اطراف تا حدودی صورت گرفته است، با این حال مشاهده می‌شود افرادی از اهالی خود شهرستان به عنوان بلد و راهنمای کاروان، گردشگران را از راه‌های دیگر، از راه نوش‌آباد یا سمبک یا از بیراهه، به مرنجاب می‌برند و باعث بروز مشکل می‌شوند.

پیشنهادهایی برای بهبود اوضاع مرنجاب

ما باید همگی در مقابل هر منکری که شاهد هستیم، وارد عمل شویم و منتظر ورود و تصمیم و فرمان فلان دستگاه و فلان افراد نباشیم. به نظر من اولا باید به همت نیروی انتظامی، که مسئول تامین امنیت شهر است، یک پست ایست و بازرسی برای کویر مرنجاب به صورت دائم احداث شود که نیرو و هزینه‌های خاص خود را می‌طلبد.

دوم این که میراث فرهنگی هم باید نظارت بیشتری بر منطقه داشته باشد. قبلا آقای متولی به این کار اهتمام داشتند و هم اکنون هم آقای صدیقیان باید به حفاظت میراث فرهنگی از منطقه و نظارت بر آن عنایت ویژه داشته باشد. سپاه و نیروهای بسیجی هم باید حضور بیشتری داشته باشند.

البته چون منطقه‌ی کویر بسیار وسیع است، شاید نتوانیم کل منطقه را پوشش دهیم، با این حال تا جایی که می‌توانیم باید تلاش خودمان را انجام دهیم.

پوشش خبری اتفاق درست نبود

به هر حال این مسائل را نمی‌توان انکار کرد، ولی کار آن کسانی که عکس گرفته و در سایت‌های مختلف قرار داده‌اند درست نبوده است. بهتر بود این مشکلات را با نهادهای مسئول در میان می‌گذاشتند تا از راه خودش حل می‌شد.

در هر صورت نفس انتشار این تصاویر ممکن است اشاعه‌ی فحشا باشد و شرعا جایز نیست، حتی اگر به نیت نهی از منکر باشد. مثل این که یک جراح با یک چاقوی آلوده بدن بیمار را بشکافد تا جان او را نجات دهد! حتی ممکن است با این کارها آبروی شهرستان از بین برود. پس باید برای حل این مشکلات از راهش عمل کرد.

telegram

  1. ناشناس گفته:

    خدا ایشان را برای شهرستان حفظ کند. آقای امام جمعه امتحانشان را در حمایت از بچه های حزب اللهی در دیدار شب تجمع در اعتراض به مرنجاب پس دادند و نشان دادند در زمانی که هیچ مسئولی حاضر نشد پاسخگو باشد و حتی مجوز ندادند چطور هم فضا را آرام کردند و هم جدیت خود را برای حل مشکل نشان دادند.

  2. مصطفی گفته:

    مثل همیشه محافظه کارانه بود!

پاسخ دهید

سوال امنیتی:
Go to TOP