چاپ خبــر
با تغییر شرایط آب و هوایی و اقلیم کویری؛

گلستان‌های نوش آباد به غنچه نشستند

با کاهش بارندگی سالانه و استمرار خشکسالی در کشور، کشت جایگزین در مناطق کویری یک ضرورت است که کشت گل محمدی از جمله اقدامات موثر در نوش آباد و مناطق همجوار تلقی می‌شود.

به گزارش خطب شکن به نقل از فارس، شرایط آب و هوایی و اقلیم کویری باعث شده است که گلستانهای این شهر زود‌تر از مناطق کوهستانی شهرستان کاشان غنچه بزند.

«محمود ساجدی» مجری کشت گل محمدی در نوش آبادضمن اعلام این خبرافزود: با کاهش بارندگی سالانه و استمرار خشکسالی در کشور، کشت جایگزین در مناطق کویری یک ضرورت است که کشت گل محمدی از جمله اقدامات موثر در نوش آباد و مناطق همجوار تلقی می‌شود.

وی، با بیان این مطلب که طی چهار سال از کشت آزمایشی گل محمدی در نوش آباد، مساحت زیر کشت از دو جریب به بیش از نه هکتار رسیده که حاکی از موفقیت جایگزینی گل به جای صیفی جات است تصریح کرد: خشکسالی و کمبود آب، یک تهدید جدی برای جامعه بشری است که مسوولان جهاد کشاورزی برای آشنایی کشاورزان باید دوره‌های آموزشی و اقدام موثر مبتنی بر پژوهشهای علمی و تحقیقاتی را عملیاتی کنند.

وی زودرس بودن محصول گل در نوش آباد و مناطق کویری را عاملی مثبت برای تشویق کشاورزان به طرف توسعه باغ‌های گل دانست که درآمدی بیشتر از سایر محصولات را به دنبال داردوتشریح کرد: بنا به تحقیقات در میان گیاهان گوناگون، گل محمدی مقاومت زیادی در شرایط کم آبی مناطق کویری دارد و فاصله بین آبیاری بین هفت تا ۲۰ روز تغییر می‌کند و سازگاری گل محمدی، با خشکی و شوری از دیگر ویژگی‌های توسعه کشت این محصول است به طوری که، در پهنه‌هایی که آب شور است، تاثیر چندانی در کیفیت گل محمدی دیده نمی‌شود.

telegram

Go to TOP